مقالات

مراحل چاپ بروشور و آموزش نحوه چاپ بروشور

مراحل چاپ بروشور و آموزش نحوه چاپ بروشور

اکثریت افراد به طور روزانه با بروشورها زیاد سر و کار دارند و این ابزارها یکی از مهم ترین روش های تبلیغاتی موثر به شمار می آیند که می توانند به طیف گسترده ای از افراد به راحت ترین شکل ممکن دسترسی داشته باشند و مخاطبان زیادی را جذب نمایند؛ اما توجه داشته باشید که یک بروشور زمانی می تواند تبلیغات را موثر انجام دهد که در طراحی آن خلاقیت و ابتکار به کار رفته باشد.

شاید برای شما هم این موضوع به وجود آمده باشد که بعد از خواندن یک بروشور مضمون آن ذهن شما را درگیر کرده و شما را مجبور به خرید یا استفاده از خدمات و محصولاتی نموده باشد و در این شرایط است که بروشور رسالت خود را به بهترین شکل انجام می دهد و خروجی بسیار مطلوبی دارد.
تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا مراحل چاپ بروشور و آموزش نحوه چاپ بروشور را در اختیارتان قرار دهیم.

بیشتر بدانید: نکات طراحی بروشور تبلیغاتی

مراحل چاپ بروشور

انواع چاپ بروشور

در مقدمه هم راجع به این موضوع صحبت کردیم که بروشورها یکی از اصلی ترین ابزارهای تبلیغات و بازاریابی هستند که امروزه مورد استفاده افراد زیادی قرار می گیرند و به وسیله آن ها می توان به راحت ترین شکل ممکن به معرفی یک برند، محصولات و خدمات آن پرداخت؛ بروشورها در قالب های مختلفی به تولید می رسند که چند نمونه از آن ها موارد زیر را شامل می شوند.

 • بروشور دو لت: یکی از انواع بروشورها، بروشور دو لت است که در آن کاغذ استفاده برای تولید بروشور از وسط تا می شود و به دو صفحه کوچک تقسیم می گردد که می توان از این دو پنل برای انتقال و ارائه اطلاعات مختلف به افراد استفاده کرد.
 • بروشور سه لت: بروشورهای سه لت از متداول ترین نوع بروشورها هستند که دو بار تا می شوند و از این دو بار تا شدن آن ها سه پنل تشکیل می شود که از این دسته از ابزارهای تبلیغاتی بیشتر برای بازاریابی تجاری استفاده می شود.
 • بروشور زیگزاگی: بروشور زیگزاگی با بروشور سه لت هیچ تفاوتی ندارد فقط به جای این که یک پنل درون آن به وجود آید سه پنل یا صفحه به شکلی کاملا مساوی در جهت های مختلف تا می شوند.
 • بروشور سه لت دروازه ای: از بروشورهای سه لت دروازه ای بیشتر برای طرح های گرافیکی بزرگ استفاده می شود که ظاهر آن به این صورت است که یک پنل بزرگ تر در وسط آن قرار می گیرد و این پنل با دو پنل کوچک تر پوشیده می شود.
 • بروشور چهار لت دو دروازه ای: بروشورهای چهار لت دو دروازه ای از دو پنل برخوردار هستند که در درون یک بروشور دو لت قرار می گیرند و برای افرادی که می خواهند اطلاعات زیادی را به وسیله این ابزارها به مخاطبان انتقال دهند انتخاب ایده آلی محسوب می شوند.
 • بروشور آکاردئونی: بروشورهایی آکاردئونی شبیه به بروشورهای زیگزاگی هستند با این تفاوت که به جای سه پنل از چهار پنل برخوردار می باشند و بیشتر برای طرح هایی که اطلاعات یا متن زیادی دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

برای چاپ بروشور از چه فرمت هایی استفاده می شود؟

حالا که دانستید بروشور چیست و چه انواعی دارد یکی دیگر از موضوعاتی که در آموزش چاپ بروشور توجه به آن حائز اهمیت است، فرمت های مناسب برای چاپ می باشند که ما در ادامه مطلب نمونه هایی از این فرمت ها را در اختیارتان قرار می دهیم.

 • فرمت gpeg: فرمت نام برده فرمتی فشرده و بر پایه پیکسل می باشد که برای تصاویر و عناصر گرافیکی مورد استفاده قرار می گیرد که متراکم سازی آن بسیار آسوده است و برای چاپ بروشور، مجله و پوستر انتخابی ایده آل می باشد.

بیشتر بدانید: نحوه طراحی پوستر و مراحل چاپ آن

 • فرمت AI: فرمت نام برده که کوتاه شده عبارت Adobe Illustrator می باشد یک فرمت تصویر پیش فرض می باشد که سطح کیفی بالایی دارد.
 • فرمت PSD: اگر از فتوشاپ استفاده می کنید، فرمت نام برده فرمت پیش فرض شما خواهد بود و تنها نقطه ضعفی که می توان برای آن در نظر گرفت این است که سیستم های چاپی این فرمت را نمی شناسند و شما می بایست که پیش از چاپ آن را به gpeg تبدیل سازید.
انواع چاپ بروشور

از چه کاغذهایی برای چاپ بروشور استفاده می شود؟

بعد از این که اطمینان حاصل کردید می خواهید تبلیغات خود را به وسیله بروشور انجام دهید و اهداف خود را نیز مشخص کردید باید تعیین کنید که از چه جنس کاغذی می خواهید برای چاپ بروشورتان استفاده کنید و در ادامه ما پر استفاده ترین کاغذهایی که برای چاپ بروشور استفاده می شوند را در اختیارتان قرار خواهیم دارد.

 • کاغذ گلاسه یا براق: کاغذ براق یا گلاسه همان طور که از نام آن مشخص می باشد ظاهری براق دارد که بیشتر برای بروشورهایی استفاده می شود که عکس ها و تصاویر زیادی در آن ها وجود دارد و تنها ایرادی که می توان برای این جنس از کاغذ در نظر گرفت این است که قادر به جذب گرد و خاک و اثر انگشت می باشد.
 • کاغذ مات: در مقابل کاغذهای براق، کاغذهای مات قرار دارند که هیچ گونه درخشندگی ای از خود نشان نمی دهند و اغلب هم برای چاپ بروشورهایی استفاده می شوند که قرار است اطلاعات زیادی در آن ها درج گردد و یکی از مزیت های خوب این جنس از کاغذها این است که انعکاس نور کمتر در آن ها موجب می گردد که عکس ها انعطاف پذیر تر به نظر آیند.
برای چاپ بروشور از چه کاغذی استفاده می شود

مراحل چاپ بروشور چیست؟

چاپ بروشورها به دو روش افست و دیجیتال قابل انجام است که بهترین شیوه چاپ آن ها، افست می باشد؛ چرا که برای تعداد نسخه های بالا مناسب ترین و مقرون به صرفه ترین گزینه به شمار می آید و کیفیت رنگ ها را پس از چاپ کاهش نمی دهد.

برای اطلاع بیشتر از تفاوت های چاپ دیجیتال و افست، روی لینک کلیک کنید.

 • به وجود آوردن یک داکیومنت جدید: زمانی که قصد طراحی یک بروشور تازه را دارید باید در همان آغاز کار مطلع باشید که آیا چاپ با حاشیه پرتی یا بلید صورت می پذیرد یا نه؛ بلید هنگامی رخ می دهد که پوشش سطح چاپ تا لبه کاغذ ادامه دار باشد.
 • طراحی بروشور: در زمان طراحی بروشور تا حد امکان بکوشید که هیچ عکس یا متنی را مابین قسمت های بین پنل ها قرار ندهید؛ چرا که این کار موجب می شود که پنل ها در صورت تا شدن برابر هم پدید آیند؛ در حالی که اگر محتوایی در وسط آن داشته باشید، پنل ها در زمان تا شدن یکسان به نمایش در نمی آیند و بروشور در چنین شرایطی جلوه بد و غیر حرفه ای دارد.
 • پرینت بروشور و تست آن: بعد از آن که هر دو سمت بروشور خود را کامل کردید بهتر است که یک نسخه از آن را به عنوان نمونه تستی به چاپ برسانید و آن را تا کنید و از درست بودن تمام جوانب و عناصر اطمینان حاصل نمایید.
 • انجام بازبینی کلی و ذخیره فایل با فرمت مناسب: بعد از این که بروشور خود را بازبینی کردید و هیچ مشکلی در آن وجود نداشت مطابق با فرمت هایی که در عناوین قبل در اختیارتان قرار دادیم فایل چاپی خود را به فرمت مطلوب و درست ذخیره سازید و آن را برای چاپ آماده نمایید.

هزینه چاپ بروشور چقدر است؟

اصلی ترین پارامتری که می تواند بر روی هزینه چاپ بروشور اثر بگذارد، تعداد نسخ و سفارشات می باشد؛ به هر اندازه که تعداد سفارشات تان بالا باشد باید قیمت بالاتری را هم برای چاپ بروشور پرداخت نمایید؛ همچنین جنس کاغذ و ابعاد و سایز بروشور نیز از عوامل دیگری هستند که تعرفه چاپ بروشور را تحت تاثیر قرار می دهند به این صورت که اگر شما از بروشورهای با کیفیت تر و بزرگتر استفاده کنید، باید هزینه بیشتری را هم برای چاپ این محصولات پرداخت نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله تمام هر آنچه که لازم بود درباره مراحل چاپ بروشور و آموزش نحوه چاپ بروشور بدانید را در اختیارتان قرار دادیم؛ در انتها این نکته را در نظر بگیرید که بروشورها درست است که یک ابزار تبلیغاتی موثر با خروجی مطلوب به شمار می آیند؛ اما زمانی می توانند که مخاطبان را به بهترین شکل جذب کنند که ابتکار و خلاقیت در طراحی آن ها به کار گرفته شده باشد و متون و تصاویر آن زنده و کاربر پسند باشند.

با نکاتی که در بالا برایتان شرح دادیم می توانید که بهترین بروشور را برای خود طراحی و به چاپ برسانید؛ اما در صورتی که در این زمینه مهارت و دانش کافی را نداشتید می توانید که کار طراحی و چاپ بروشور خود را به مرکز چاپ و دیجیتال میران باکس بسپارید.
این مرکز با استفاده از نیروهای کاربلد و دستگاه های چاپ پیشرفته بهترین بروشورهای تبلیغاتی و آموزشی را برای افراد تولید می کند و با مناسب ترین قیمت در اختیار آنان قرار می دهد؛ به جهت ارتباط با کارشناسان میران باکس لازم است که با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *