مقالات

نکات مهم ترکیب رنگ در چاپ افست

نکات مهم ترکیب رنگ در چاپ افست

در روزگاری که ما در آن زندگی می کنیم با توجه به این که تکنولوژی پیشرفت کرده و انجام بیشتر کارها به صورت هوشمند و حرفه ای شده است.

تعداد انگشت شماری از طراحان وجود دارند که از اطلاعات تخصصی مربوط به ترکیب رنگ در چاپ افست در زمینه ادغام رنگ ها و خروجی نهایی آن ها بر روی محصول طراحی شده مطلع هستند در صورتی که بیشتر طراحان گرافیک از این اطلاعات بی خبر می باشند و همین موضوع باعث شده است که مخاطبان از امور چاپی که به دست این افراد می سپارند ناراضی باشند.


اگر توجه کرده باشید، طراحان گرافیکی که در ابتدای کار هستند و به اصطلاح تازه کار می باشند هم برای رفع این مشکل هیچ کار و تلاشی انجام نمی دهند؛ به همین منظور ما این مقاله را تدوین کرده ایم تا نکات مهم ترکیب رنگ در چاپ افست را در اختیارتان قرار دهیم؛ در صورتی که تمایل دارید در این زمینه سطح معلومات خود را افزایش دهید، حتما مطالعه محتوای زیر را در راس کار خود قرار دهید.


ترکیب رنگ در چاپ افست چگونه است؟

ترکیب رنگ در چاپ افست به این صورت است که بیشتر رنگ های درست برای چاپ از ترکیب و ادغام رنگ درصدهایی از دو یا سه رنگ اصلی از چهار رنگ قرمز، آبی، زرد و مشکی به وجود می آیند.


به این نکته توجه داشته باشید که اگر شما در طراحی و گرافیک خود به جای این که از درصدهای سه رنگ استفاده کنید، درصدهای چهار رنگ را به کار ببرید، ریسک زیادی برای کارتان به وجود می آید و با نا هماهنگ بودن رنگ ها مواجه می شوید و دلیل این پیشامد هم این است که نمایشگر شما رنگ را با مد رنگی RGB نشان می دهد و در اصل رنگی که شما در صفحه نمایش آن را می بینید حاصل ترکیب چهار رنگ نیست و زمانی که طرح به چاپ می رسد رنگ های آن زنده و هماهنگ نیستند.

ترکیب رنگ در چاپ افست


طراحی در چاپ به چه صورت است؟

فرض کنید که شما قصد دارید برای چاپ محصولی کار طراحی را در پیش بگیرید و از نرم افزارهایی نظیر فتوشاپ، کورل، ایندیزاین و … هم استفاده می کنید؛ شما برای این کار در ابتدا لازم است که حالت رنگ یا به عبارت دیگر color mode را بر روی مد رنگی CMYK تنظیم کنید تا با این کار فرم رنگی شما خروجی مناسب و مطلوبی داشته باشد.
به یاد داشته باشید که انتخاب رنگ ها را نیز باید به طور اصولی و صحیح انجام دهید و از نکات مهم ترکیب رنگ در چاپ افست هم آگاهی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: کاربردهای مدل رنگ CMYK در صنعت چاپ


معرفی نکات مهم ترکیب رنگ در چاپ افست

در عنوان قبل گفتیم که انتخاب رنگ ها در طراحی و چاپ باید به شکل درستی صورت پذیرد و شما هم باید از عمده ترین نکات مهم ادغام رنگ در چاپ افست آشنایی داشته باشید که در ادامه ما این اصول و نکات را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

 • رنگ سورمه ای به همراه طیف های آبی: دو رنگ سورمه ای و آبی دو نمونه از محبوب ترین رنگ ها در ایران به شمار می آیند که در جذب مخاطبان نقش بسزایی دارند و فاکتورهای لازم برای انتخاب درصدهای موثر برای رسیدن به یک خروجی مطلوب برای این رنگ ها و به حداقل رسیدن اشتباهات آن ها موارد زیر را شامل می شوند.
 1. بهتر است که درصد رنگ آبی را 100 درصد انتخاب کنید.
 2. به هیچ عنوان از رنگ زرد استفاده نکنید؛ چرا که ترکیب این رنگ با سرمه ای باعث تیره گی هر چه بیشتر رنگ سورمه ای می شود.
 3. توجه داشته باشید که نباید از رنگ قرمز بیشتر از 75 درصد استفاده کنید.
 4. اگر می خواهید که رنگی را روشن یا تیره کنید، رنگ مشکی آن را کم یا زیاد نمایید.
 • رنگ زرشکی به همراه طیف قرمز: رنگ های زرشکی و آلبالویی دو نمونه از رنگ های پر استفاده دیگر در صنعت چاپ افست هستند و شما باید ترکیب رنگ آن ها را جوری انتخاب کنید که پس از چاپ طرح در همان نگاه اول جذاب و زنده به نظر برسند.
 1. عدم توجه به رنگ ها و انتخاب نادرست آن ها با درصدهایی از چهار رنگ باعث بور یا تیره شدن رنگ ها می شود و آن ها را به سمت رنگ قهوه ای سوق می دهد و نکات مهم برای بهره گیری از این طیف رنگی موارد زیر را در بر می گیرند.
 2. به هیچ عنوان از رنگ های آبی استفاده نکنید؛ زیرا ترکیب رنگ آبی باعث تیره تر شدن رنگ زرشکی می شود.
 3. بهتر است که برای این طیف رنگی از رنگ قرمز با درصد 100 استفاده کنید.
 4. اگر می خواهید که از رنگ زرد در این طیف استفاده کنید، درصد آن باید 70 باشد و بیش از این باعث می شود که رنگ متمایل به قهوه ای جلوه دهد.
 5. و باز هم شما می توانید برای تیره تر یا روشن تر کردن رنگ ها رنگ مشکی را در آن ها کم و زیاد نمایید.
 • رنگ خاکستری: رنگ های خاکستری یا طوسی که چاپ آسوده ای هم دارند جزو رنگ های خطیر در صنعت چاپ به شمار می آیند و استفاده از این دو رنگ با درصد از چهار رنگ برای استفاده یکدست در تمام کار ریسک زیادی را به همراه دارد؛ چرا که ادغام رنگ هایی که با هم برابر هستند باعث ناهماهنگی خروجی اصلی و بالا و پایین شدن آن می گردد و در آخر یک رنگ خاکستری مایل به رنگ های آبی، سبز و قرمز را نظاره خواهید کرد. برای این که با چنین مشکلی روبرو نشوید و خطرات را به حداقل برسانید بهتر است که درصد تمام رنگ ها به جز مشکی را برابر 15 درصد رنگ سیاه طرح بگذارید.
ترکیب رنگ در افست

بهترین ابزارهای انتخاب رنگ چاپ افست

راهنمای رنگ PMS بهترین ابزار انتخاب رنگ چاپ افست می باشد که مطابق با سیستم رنگی پنتون کار می کند و به وسیله آن شما قادر خواهید بود که به بیش از 3000 رنگ برای چاپ افست دسترسی داشته باشید؛ ما تمام تلاشمان را می کنیم که رنگ های استانداردی را مطابق با کاتالوگ های رنگ جهانی خلق کنیم به این طریق نیاز مخاطبان را در زمینه چاپ رنگی به بهترین شکل رفع نماییم.

چاپ افست

در این باره توصیه ما به شما این است که به تنظیم رنگ های نمایشگر و مانیتور خود بپردازید تا به واسطه پروسه کالیبراسیون، تصاویر موجود با خروجی مطابقت بیشتری داشته باشند.

سخن پایانی

در این محتوا نکات مهم ترکیب رنگ در چاپ افست را آموختید؛ در انتها باید به شما بگوییم که اگر می خواهید طراحی هایتان پس از چاپ رنگ های شفاف و زنده ای داشته باشند، باید تمام این نکات را جدی بگیرید و از آن ها استفاده نمایید.

مرکز چاپ و دیجیتال میران باکس در تهران با بهره گیری از مطرح ترین طراح ها و مسلط بودن بر تمام نکات و اصول ترکیب رنگ در چاپ افست می کوشد که بهترین خدمات و امور چاپی را به مشتریان ارائه دهد و رضایت آنان را جلب نماید.

اگر می خواهید که امور چاپی تان به بهترین شکل و آنطور که در نظر دارید انجام شود، پیشنهاد ما به شما انتخاب مجموعه میران باکس می باشد و شما برای برقراری ارتباط با این مرکز هم می توانید از شماره تلفن های درج شده در همین صفحه استفاده کنید و هم این که می توانید به وب سایت رسمی مرکز میران باکس مراجعه نمایید.

یک نظر در “نکات مهم ترکیب رنگ در چاپ افست

 1. بهاره نکونام گفت:

  سلام وقتتون بخیر.میشه از نمونه کارای چاپیتون عکس بیشتری بزارید؟ برای سفارش چاپ از چه طریقی باید اقدام کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *