مقالات

تاریخچه چاپ و جوهر

تاریخچه چاپ و جوهر

امروزه صنعت چاپ بیشتر از قبل نقش پر رنگی در زندگی ها دارد به طوری که بیشتر چیزهایی که در محیط پیرامون خود مشاهده می کنید مانند کتاب، روزنامه، تراکت و … همگی اثری از چاپ دارند .

می توان گفت که تاریخچه چاپ و جوهر قدمتی طولانی دارد. صنعت جوهر و چاپ از قدیم الایام تا کنون تغییرات زیادی را به خود دیده و امروزه به قله ترقی و پیشرفت رسیده است به طوری که امروزه برای تولید جوهر از فناوری های نوین استفاده می کنند و برای چاپ نیز روش های بسیار جدیدی ایجاد شده است و همین مسئله سبب گشته که طیف گسترده ای از محصولات را مشاهده کنیم که حاصل صنعت چاپ می باشند.

تاریخچه چاپ و جوهر

modern printing press produces multi colored printouts accurately generated by ai free photo

تاریخچه چاپ و جوهر به زمانی بر می گردد که انسان ها توانستند برای اولین بار جوهر را کشف کنند و از آن برای کتوب کردن و کشیدن نقاشی استفاده کنند و برای این که شما را با تاریخچه پیدایش چاپ و جوهر بیشتر آشنا کنیم به ادامه مطلب توجه داشته باشید.

خاورمیانه

در خاورمیانه تاریخ چاپ و جوهر به 3000 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد که در آن زمان افرادی که در بین النهرین زندگی می کردند از مهرهایی شبیه به استوانه برای چاپ نوشته ها و تصاویر بر روی سطوح گلی استفاده می کردند که در همین زمان این کار در مصر باستان نیز انجام می شد و آنان برای چاپ روی سطوح گلی از تمبر استفاده می نمودند.

اروپای باستان

کتاب انجیل کاتبرت قدیمی ترین و ماندگارترین آثار به جا مانده در اروپای باستان است که با تاریخچه چاپ و جوهر در ارتباط می باشد و این اثر تاریخی در اصل حدود 500 سال بعد از اختراع اولین کاغذ به چاپ رسید؛ در این روند یک پژوهشگر چینی یک نمونه اولیه از دستگاه های چاپ امروزی را در قرن 11 تولید کرد و در قرن 12 میلادی بود که اولین دستگاه های چاپ پای به اروپای باستان گذاشتند.

روم باستان

بعد از این که مصریان جوهر را کشف کردند چند قرن بعد رومیان به جهت مکتوب کردن و نقاشی کردن جوهر ها را به کار گرفتند؛ مردمان مصر برای تولید و ساخت جوهر از موادی نظیر گرد ذغال چوب و مواد چسبناک استفاده می کردند و این در حالیست که مردمان روم از ماهی مرکب و ترشحاتی که در زمان حمله دارد این امکان برایشان به وجود آمد که بتوانند جوهر را تولید کنند.

پیشرفت صنعت چاپ در قرن ۱۵

در اصل چگونگی به وجود آمدن و پیدایش دستگاه های چاپ مربوط به قرن 15 می باشد؛ جالب است بدانید قبل از این که ماشین چاپ برای اولین بار تولید شود پروسه چاپ به وسیله لوح های چوبی شکل با حکاکی های مختلف صورت می گرفت که به جهت به چاپ رساندن متون و طرح های متعدد با این متد باید لوح های زیادی تراشکاری روی آن ها انجام می شد و همین کار نه چندان آسوده موجب شده بود که چاپ کتاب در این زمان چندان رونق نداشته باشد.

در سال 1436 فردی به نام گوتنبرگ برای بار اول ابداع دستگاه چاپ را در دستور کار خود قرار داد که این روند حدود 4 سال زمان برد تا در نهایت دستگاه چاپ به تولید رسید و شکل گرفت؛ در معرفی مشخصات دستگاه چاپی که در این زمان اختراع شد باید گفت که در این ماشین حروف فلزی وجود داشت و امکان جا به جایی آن نیز میسر بود و اولین کتابی که به وسیله این دستگاه به چاپ رسیده شد، انجیل بود.

اگر بخواهیم به یک نتیجه گیری برسیم، باید به شما بگوییم که از قرن 15 به بعد تاریخچه چاپ و جوهر دستخوش تغییراتی شد و تحولات قابل تاملی را به خود دید و امروزه هم می بینیم که این تحولات هنوز ادامه دار هستند.

صنعت چاپ در قرن ۲۱

در قرن 21 شاهد این هستیم که صنعت چاپ و جوهر مدام در حال تغییر و رشد است و این روند هیچ وقت توقف نمی کند و به طور روز افزون متدها و تکنیک های جدیدی برای چاپ یا جوهر معرفی می شوند؛ اگر دقت کرده باشید، امروزه می توان روی هر وسیله ای حتی لباس طرح و رنگ های مدنظر را به چاپ رسانید که ما تمام این کارها را تاریخچه چاپ و جوهر هستیم و این روزها قادر می باشیم که به واسطه فناوری های به روز کار چاپ را انجام دهیم.

کارایی دستگاه‌های چاپ

اگر بخواهیم تعریفی برای چاپ در نظر بگیریم، این گونه می گوییم که اگر بخواهیم اطلاعاتی از قبل آماده شده را بر روی یک سطح ثابت مانند کاغذ یا چوب درج کنیم از دستگاه چاپ کمک می گیریم و به این عملیات هم عملیات چاپ گفته می شود.

ماشین های چاپ زیادی وجود دارند که کارشان یکی است؛ اما تفاوت میان آن ها در سرعت و دقتشان می باشد و با توجه به این که امروزه بازاریابی و تبلیغات بسیار رواج پیدا کرده است می توان گفت که کار بازاریابان به شدت وابسته به دستگاه های چاپ می باشد و همین مسئله سبب می شود که این ماشین آلات روز به روز در حال پیشرفت باشند و کار را برای افراد بهتر و راحت تر کنند.

باید بدانید که ماشین های چاپ امروزه انواع و اقسام گوناگونی داند که هر یک مخصوص کاری منحصر به فرد هستند نظیر دو نوع چاپ دیجیتال و آفست (که از این رو به شما پیشنهاد مطالعه مقاله “تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست چیست؟” را داریم) و از ویژگی ها و مزایای زیادی بهره مند می باشند.

صنعت چاپ در ایران

زمان هخامنشیان، تاریخچه چاپ و جوهر در ایران می باشد و در اصل اگر بخواهیم که اولین چاپخانه ای که در ایران دایر شد را به شما معرفی کنیم باید به چاپخانه ای اشاره کنیم که برای اولین بار در قرن 7 توسط کشیشان ارامنه راه اندازی شد.

زبور داوود اولین کتابی بود که در این چاپخانه به چاپ رسید که حدود یک سال و پنج ماه به طور انجامید.

شهر تبریز دومین شهری بود که پس از اصفهان به راه اندازی چاپخانه روی آورد که در آن زمان عباس میرزا چند نفر را روانه اروپا کرد تا در باره صنعت چاپ چیزهایی را بیاموزند و در آخر کار چاپ در تبریز با دستگاه هایی که از روسیه وارد کشور شدند شروع شد.

به مرور زما در سال 1350 آخرین تحول بزرگ در صنعت کشورمان رخ داد و با توجه به این که در آن زمان نیاز به کتب درسی بالا رفته بود دستگاه ها و ماشین آلات پیشرفته ای به کشور وارد شدند و استفاده از آن ها رواج پیدا کرد.

انواع دستگاه‌های چاپ

با توجه به این که صنعت چاپ در کشورمان رونق زیادی داشته است امروز شاهد تولید و استفاده از دستگاه های چاپ متنوعی هستیم که هر کدام دارای کارایی و عملکرد منحصر به فرد هستند و نمونه ای از آن ها به بیان موارد زیر می باشند.

  1. دستگاه چاپ هلیوگراو: اگر بخواهید محصولات چاپی خود را با نسخه های میلیونی به چاپ برسانید، باید از دستگاه هلیوگراو کمک بگیرید.
  2. دستگاه چاپ افست: سطح کیفی چاپ دستگاه افست بسیار مطلوب می باشد و از این دستگاه می توان برای چاپ محصولات مختلف با نسخه های کم استفاده کرد.
  3. دستگاه چاپ سیلک اسکرین: دستگاه چاپ سیلک اسکرین یکی از متداول ترین ماشین آلات چاپ است که قدرت و کیفیت بسیار بالایی برای چاپ دارد.
  4. دستگاه چاپ فلسکو: دستگاه فلسکو یکی از مقرون به صرفه ترین ماشین آلات چاپ در ایران است که بیشتر برای درج و چاپ اطلاعات بر روی مواد پلاستیکی از این دستگاه استفاده می کنند.
  5. دستگاه چاپ تامپو: اگر می خواهید که بر روی سطوح محدب، گرد یا کروی اطلاعاتی را به چاپ برسانید، باید از دستگاه چاپ تامپو استفاده کنید.
  6. دستگاه چاپ افست روی فلز: زمانی که بخواهند بر روی قوطی های فلزی اطلاعاتی را درج کنند از دستگاه چاپ افست روی فلز استفاده می کنند.

سخن پایان

تاریخچه چاپ و جوهر موضوع مورد بررسی مقاله مذکور بود و در این باره تلاش کردیم که اطلاعات جامعی را در اختیارتان قرار دهیم؛ باید بدانید که تاریخچه چاپ و جوهر از زمان پیدایش تا کنون با فراز و نشیب های زیادی روبرو بوده است و ما اگر بخواهیم به یک جمع بندی برسیم، باید به شما بگوییم که بدون استفاده از دستگاه های چاپ و جوهر امکان پیشرفت در بیشتر صنایع وجود نداشت و امروزه بیشتر کسب و کارها و صنعت ها پیشرفت و موفقیت خود را مدیون این صنعت هستند.

مرکز چاپ و دیجیتال میران باکس یکی از بهترین مجموعه هایی است که شما می توانید کارهای چاپی و طراحی خود را به این مرکز بسپارید و بهترین ها را از آن تحویل بگیرید.

این مرکز در زمینه چاپ، طراحی جعبه هارد باکس، طراحی فولدر، طراحی بروشور، طراحی کاتالوگ و … به طور کاملا تخصصی مشغول به فعالیت است و کیفیت کارش در سطح بالایی قرار دارد.

به جهت ارتباط با مرکز میران باکس لازم است که با پل های ارتباطی زیر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *