مقالات

چاپ فوری چیست؟ مزایا و معایب چاپ فوری کدام است؟

چاپ فوری چیست؟ مزایا و معایب چاپ فوری کدام است؟

به پروسه چاپ عکس های دیجیتال بر روی بسترهای گوناگون به شکل مستقیم چاپ فوری گفته می شود که در این تکنیک فایل هایی که به صورت دیجیتالی هستند به طور مستقیم به سیستم چاپ ارسال می شوند تا بر روی کاغذ، پارچه، مقوا و … به چاپ برسند؛ چاپ فوری چیست؟ مزایا و معایب چاپ فوری کدام است؟ موضوع مورد بررسی مقاله زیر می باشد و شما اگر خواهان این هستید که پاسخ این پرسش ها را دریافت کنید و به اطلاعات جامع و مفیدی در این باره برسید، مطالعه محتوای زیر را در راس کار خود قرار دهید.

از چاپ فوری چه می دانید؟

چاپ فوری که به آن چاپ دیجیتال نیز می گویند همان طور که در مقدمه هم به آن اشاره کردیم، در این شیوه چاپ تصاویر دیجیتالی به شکل مستقیم بر روی رسانه های گوناگون قابل انجام است و زمان چاپ آن ها کمتر از تکنیک های دیگر چاپ می باشد و در ضمن احتیاجی به ایجاد پلیت نیز نیست.

چاپ فوری همان طور که از نام آن مشخص است اسناد و مدارک را در سریع ترین زمان ممکن به چاپ می رساند و بیشتر هم کسب و کارهای کوچک از این نوع تکنیک چاپ برای خدمات چاپی خود استفاده می کنند و نحوه چاپ در این روش به این صورت است که اسناد، تصاویر یا فایل هایی که در سریع ترین زمان ممکن باید به چاپ برسند به طور مستقیم در دستگاه های چاپ بزرگ یا جوهر افشان قرار داده می شوند و در کوتاه مدت می توان خروجی مدنظر را از آن ها دریافت نمود.

چاپ فوری

تفاوت بین چاپ فوری با چاپ افست چیست؟

قبل از آن که بخواهیم به تفاوت میان چاپ افست و چاپ فوری بپردازیم باید در ابتدا برای هر دو این تکنیک ها یک تعریف در نظر بگیریم؛ چاپ افست یک شیوه متداول چاپ است که در این روش عکس هایی که با جوهر آغشته شده اند از یک پلیت فلزی به یک غلتک از جنس لاستیکی عبور می کنند و بعد از آن به بستر مدنظر انتقال داده می شوند.

می توان گفت که نقطه ضعف چاپ با روش افست خطاهای آن می باشند؛ همچنین در این شیوه قبل از این که به فرایند چاپ پرداخته شود پلیت ها باید به وجود آیند که ایجاد پلیت ها پروسه ای زمان بر بوده و به صرفه نیست؛ همچنین استفاده از چاپ افست برای کارهایی با تعداد نسخه بالا بهتر است و در ضمن فرایند چاپ با این متد کمی طولانی می باشد.

با این اوصاف باز هم چاپ افست زیاد استفاده می شود و جزو شیوه های اثرگذار می باشد و اکثر مشاغل و برندها که قصد دارند کارهای چاپی شان را در تعداد نسخه های بالا به دست آورند از چاپ افست استفاده می کنند؛ ولی اگر نیاز دارید که امور چاپی تان را در تعداد نسخه پایین و به سرعت انجام دهید بدون این که کیفیت کارتان زیر سوال برود، بهره مندی از چاپ فوری بهترین گزینه خواهد بود.

چاپ فوری با چاپ افست تفاوت های زیادی دارد و یکی از وجه تمایزهای میان این دو تکنیک چاپ این است که سیستم های چاپ فوری از پلیت چاپ استفاده نمی کنند و همان طور که قبلا هم گفتیم، تصاویر و فایل ها را به طور مستقیم بر روی بستر مورد نظر به چاپ می رسانند.

باید بدانید که تکنولوژی چاپ فوری یا چاپ دیجیتال روز به روز در حال ارتقاء است و خروجی با کیفیت و مطلوب این روش چاپ باعث شده که افراد زیادی به استفاده از آن روی آورند؛ با آن که چاپ افست یکی از پر استفاده ترین و مطلوب ترین شیوه های چاپ است؛ اما در این عصر با توجه به این که فناوری پیشرفت قابل توجهی داشته، چاپ فوری و چاپ افست از لحاظ سطح کیفی به رقابت با یکدیگر می پردازند.

تفاوت چاپ فوری با چاپ افست

بیشتر بدانید: نکات مهم ترکیب رنگ در چاپ افست

چاپ فوری چه مزایا و معایبی دارد؟

حالا که دانستید چاپ فوری چیست و تفاوت آن با چاپ افست چه می باشد بهتر است که با مزایا و معایب این تکنیک چاپ هم آشنا شوید که مهم ترین امتیازات مثبت به کارگیری این متد چاپ موارد زیر را شامل می شوند.

 • چاپ طبق تقاضا: تا زمانی که شما فایل های دیجیتالی خود را در رایانه تان ذخیره داشته باشید قادر هستید با توجه به نسخه هایی که نیاز دارید آن ها را به چاپ برسانید.
 • چاپ اطلاعات متغییر: چاپ فوری به شما این اجازه را می دهد که تا قبل از انجام فرایند چاپ به راحت ترین شکل ممکن بتوانید که عکس ها، متن ها و … را تغییر دهید.
 • مقرون به صرفه: اگر شما بخواهید که کارهای چاپی تان را با روش چاپ فوری انجام دهید، نیازی نیست که هزینه های گزافی را برای این کار پرداخت کنید و هزینه چاپ فوری در برابر قیمت چاپ افست بسیار مقرون به صرفه تر می باشد.
 • چاپ سریع: چاپ سریع از دیگر مزایای خوب چاپ فوری می باشد که شما در سریع ترین زمان ممکن می توانید با این شیوه کارهای چاپی تان را تحویل بگیرید.
 • کیفیت بالا: در چاپ فوری خروجی کار کیفیت بسیار بالایی دارد و این موضوع خود یکی از امتیازات مثبت به کارگیری این تکنیک می باشد.
 • امکان سفارشی سازی: قبلا هم گفتیم که چاپ فوری نیاز به ایجاد پلیت ندارد؛ از این رو اگر یک خطا در آن وجود داشته باشد، شما قادر خواهید بود که به آسودگی فایل را قبل از ادامه چاپ تصحیح کنید، پس می توان گفت که قابلیت سفارشی سازی از دیگر مزایای خوب چاپ فوری به شمار می آید.

چاپ فوری در کنار امتیازات مثبت زیادی که دارد دارای نقاط ضعفی هم می باشد که یکی از عیوب این روش از چاپ این است که هزینه بیشتری برای هر صفحه باید پرداخته شود؛ ولی توجه داشته باشید که این هزینه ها با هزینه ایجاد پلیت های فلزی جبران خواهند شد.
در چاپ فوری گاها این مشکلات به وجود می آیند که بعضی از جزئیات تصاویر و عکس ها چاپ نمی شوند و طبق گفته های بالا می توان گفت که در کل مزایای چاپ فوری بیشتر از معایب آن می باشد.

برای چاپ فوری از چه دستگاه هایی استفاده می شود؟

برای چاپ فوری از دستگاه ها و ماشین آلات زیادی استفاده می کنند که ما چند نمونه از متداول ترین آن ها را در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد.

 • دستگاه چاپ جوهر افشان: یکی از دستگاه هایی که برای چاپ فوری بیشترین استفاده را دارد، دستگاه چاپ جوهر افشان می باشد که این سیستم داده های دیجیتالی را با استفاده از مرکب مایع به طور مستقیم روی کاغذ چاپ می کند و بیشتر هم برای تعداد نسخه های پایین مناسب می باشد؛ چرا که سرعت آن پایین است.
 • دستگاه چاپ نوری: به وسیله این دستگاه می توان عکس های دیجیتال را با تاباندن پرتوهای نور بر روی کاغذهای حساس به نور به چاپ رساند و این دستگاه ها به علت کیفیت بالایی که در چاپ دارند بیشتر در لابراتوار های عکاسی مورد استفاده قرار می گیرند.
 • دستگاه الکتروفتوگرافی: دستگاه الکتروفتوگرافی از تونر یا مرکب برای کار چاپ بهره می برد که سطحح کیفی چاپ این سیستم بسیار بالا می باشد و از آن می تواند برای چاپ نسخه های تعداد بالا استفاده کرد.
 • دستگاه چاپ دیجیتال حرارتی: دستگاه های چاپ دیجیتال حرارتی به وسیله لیزرهای حرارتی ای که دارند بر روی کاغذهایی که در برابر حرات واکنش نشان می دهند فعل و انفعالاتی را به وجود می آورند که این فعل و انفعالات منجر به چاپ عکس ها و تصاویر می شوند.
 • شیوه تونری: در شیوه تونری تصاویر به وسیله تونر که امکان باردار شدن در آن ها هم وجود دارند به چاپ می رسند که با ذوب شدن این تونرها عکس ها و تصاویر بر روی کاغذ به چاپ می رسند.
 • شیوه مرکبی: در این روش به جای این که از تونر استفاده شود مرکب های رنگی مورد استفاده قرار می گیرند که کیفیت چاپ با این دستگاه بسیار بالا است و برای چاپ تیراژه های بالا نیز مناسب می باشد.
چه دستگاه هایی برای چاپ فوری استفاده می شود

چه عواملی در چاپ فوری اثر دارند؟

عواملی در انجام چاپ فوری دست اندرکار هستند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

 • دستگاه های چاپ و قابلیت هایشان: مهم ترین عاملی که می تواند در چاپ فوری اثرگذاری قوی ای داشته باشد، دستگاه های چاپ و امکانات آن هستند؛ اگر چاپخانه ای از پیشرفته ترین دستگاه های چاپ با قابلیت های منحصر به فرد استفاده کنید، کار چاپ فوری را می تواند در کوتاه ترین زمان و به بهترین شکل انجام دهد.
 • داشتن پرسنل حرفه ای و ماهر: داشتن پرسنل حرفه ای و ماهر نیز در چاپ فوری بی دخیل نیستند و به هر اندازه که منابع انسانی در چاپ خانه برای چاپ فوری مهارت بالا داشته باشند کار به بهترین شکل به سرانجام می رسد.

می توانید برای اطلاع بیشتر از هزینه چاپ و روش های کاهش هزینه چاپ بدون از دست رفتن کیفیت، روی لینک کلیک کنید.

سخن پایانی

در این مقاله از میران باکس دانستید که چاپ فوری چیست و چه مزایا و معایبی دارد؛ چاپ فوری که با نام دیگر چاپ دیجیتال نیز آن را می شناسند یکی از با کیفیت ترین و مقرون به صرفه ترین تکنیک های چاپ به شمار می آید که اجازه چاپ نسخه تستی و امتحانی را به کاربران می دهد و برای آن ها این امکان را به وجود می آورد که بدون هیچ هزینه ای فایل های خود را قبل از چاپ متغییر سازند.

چنانچه تمایل دارید که کارهای چاپی خود را در سریع ترین زمان ممکن انجام دهید بدون این که از کیفیت کارتان کم شود، پیشنهاد می کنیم که کار چاپ فوری تان را به مرکز چاپ و دیجیتال میران باکس بسپارید.

این مجموعه با بهره گیری از بهترین منابع انسانی و دستگاه های چاپ فوری پیشرفته می کوشد که امور چاپی افراد را به بهترین نحو انجام دهد و شما می توانید که کار چاپ فوری جعبه، چاپ جعبه هارد باکس، کاتالوگ، بروشور و … تان را با خیالی آسوده به این مجموعه بسپارید و بهترین ها را تحویل بگیرید.
برای ارتباط با مرکز میران باکس به جهت سفارش چاپ فوری لازم است که با شماره تلفن های زیر در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *