مقالات

با تفاوت چاپ RGB و CMYK بیشتر آشنا شوید

با تفاوت چاپ RGB و CMYK بیشتر آشنا شوید

این احتمال وجود دارد که برای شما هم این اتفاق رخ داده باشد که طرح و رنگی که روی کاغذ برای طراحی ترسیم کرده اید بر روی کامپیوتر آنچه که مدنظر داشته اید نباشد؛ شما به عنوان یک طراح در صورت روبرو شدن با چنین معضلی چه می کنید؟ در پاسخ به این سوال ما به شما می گوییم که در چنین شرایطی باید از دو مدل رنگ RGB و CMYK اطلاعات کافی در دست داشته باشید و تفاوت های بین آن دو را نیز بدانید تا دیگر چنین مشکلاتی برایتان به وجود نیاید.

با تفاوت چاپ RGB و CMYK بیشتر آشنا شوید موضوعی است که در این محتوا آن را به طور کامل بررسی خواهیم کرد و مطالب آموزنده ای را در این باره در اختیارتان قرار خواهیم داد، پس تا انتها همراه ما باشید و ادامه مطلب را از دست ندهید.

از مدل رنگ RGB چه می دانید؟

سیستم رنگی RGB که متشکل از سه رنگ قرمز، سبز و آبی می باشد بیشتر با صفحه نمایش های الکترونیکی کار دارد که در این مدل رنگی سه رنگ نام برده با یکدیگر ادغام و مخلوط می شوند تا طیف گسترده ای از رنگ های مختلف را به وجود آورند؛ رنگ سیاه در مدل رنگی نام برده بدین معناست که هر سه رنگ صفر هستند و رنگ سفید یعنی این که رنگ های سبز، قرمز و آبی به بیشترین میزان ممکن رسیده اند.

در بیشتر پروسه های چاپ به طور معمول مدل رنگی RGB برای به وجود آوردن یک اثر هنری و زیبا به مدل رنگی CMYK تبدیل می شود تا هم رنگ ها زنده تر و واقعی تر باشند هم این که طرح زیبا به نظر برسد.

معرفی مدل رنگ CMYK

مدل رنگی CMYK که سیستم رنگی بسیاری از دستگاه های چاپ هم به شمار می آید تشکیل شده از چهار رنگ فیروزه ای، سرخابی، زرد و مشکی می باشد که در این سیستم رنگی، روشنایی از رنگ سفید به حداقل میزان ممکن می رسد و این مدل رنگی از مخلوط رنگ های RGB به دست می آید؛ توجه داشته باشید که سه رنگ آبی، قرمز و سبز را نمی توان به جهت به وجود آوردن رنگ مشکی با یکدیگر ادغام نمود؛ به همین منظور در مدل رنگی CMYK رنگ سیاه به طور جداگانه به جهت تیره کردن رنگ ها مورد استفاده قرار می گیرد.

چرا در صنعت چاپ از رنگ های CMYK استفاده می‌ شود؟

همان طور که قبلا هم گفتیم، در صنعت چاپ بیشتر ماشین آلات چاپی از مدل رنگ CMYK استفاده می کنند که چاپگر های افست درجه های متعددی از چهار رنگ سرخابی، زرد، فیروزه ای و مشکی را به واسطه یک جوهر فیزیکی تحت عنوان اختلاط تفریقی با یکدیگر مخلوط می کنند که نتیجه این کار به وجود آمدن یک رنگ مشکی خالص است.

از ترکیب رنگ های مدل رنگ RGB که سبز و آبی و قرمز هستند هم یک رنگ مشکی به وجود می آید؛ اما پرسشی که در این میان ممکن است که برای بیشتر افراد به وجود آید این بوده که چرا با وجود مدل رنگ RGB دستگاه های چاپگر از مدل رنگ CMYK استفاده می کنند؟

در جواب به پرسش مطرح شده باید به شما بگوییم که ترکیب این چهار رنگ حدود 16000 رنگ جذاب و زیبا را به وجود می آورد که رنگ های ظاهر شده از کیفیت بالایی برخوردار هستند و کاملا شفاف و زنده می باشند؛ اما به کارگیری مدل رنگی RGB در چاپگرها رنگ ها تنها بر روی رایانه ظاهر خوبی دارند و پس از چاپ سطح کیفی شان پایین می آید و به همین علت است که بیشتر سیستم های چاپ از مدل رنگی CMYK استفاده می کنند.

کاربردهای مدل رنگ RGB در صنعت چاپ

مدل رنگ RGB که در بردارنده سه رنگ قرمز، آبی و سبز است در صفحه نمایشگرها به شکل دیجیتالی تولید شده است؛ به همین علت بیشتر در نمایشگرهای خانگی و صنعتی مانند تلویزیون ها و مانیتورها کاربرد دارد.

در عنوان قبلی هم به این موضوع اشاره کردیم که عکس هایی که با مدل رنگی سبز، قرمز و آبی طراحی می شوند پس از این که با چاپ روی کاغذ ترسیم شدند وجه تمایز زیادی با طرح اصلی در رایانه دارند به این صورت که طرح های روی کامپیوتر شفاف تر و با کیفیت تر هستند؛ اما زمانی که به چاپ می رسند شفافیت و سطح کیفی خود را از دست می دهند و کدر تر می شوند و برای این که بتوان از این مشکل پیشگیری کرد باید از مدل رنگ CMYK استفاده شود.

 مدل رنگ CMYK در صنعت چاپ چه کاربردی دارد؟

حالا دیگر می دانید که مدل رنگی CMYK در صنعت چاپ برای این که کیفیت رنگ چاپ پایین نیاید گزینه ای ایده آل می باشد و در دقت عمل از مدل رنگی RGB دقیق تر است؛ به همین منظور زمانی که شما برای چاپ محصولات و طرح های تان از این مدل رنگی استفاده می کنید به نتایج دلخواه و مطلوب تری خواهید رسید و دیگر لازم نیست که نگرانی ها و دغدغه های زیادی درباره کیفیت چاپ تان داشته باشید.

به این نکته توجه داشته باشید به جهت این که رنگ هایتان بعد از چاپ در ظاهر شفاف و واضح باشند شما می توانید که کارهای دیگری نظیر کالیبره کردن نمایشگر و به کارگیری ماشین آلات دقیق چاپ و آگاهی از کد رنگ های مدنظر را انجام دهید.

 

بررسی تفاوت چاپ RGB و CMYK

اگر بخواهیم به بررسی تفاوت های میان دو مدل رنگ RGB و CMYK بپردازیم، باید بگوییم که بارزترین تفاوت میان این دو مدل رنگ این است که رنگ های RGB بیشتر برای چاپ های الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند؛ اما مدل رنگی CMYK در تمام سیستم های چاپ وجود دارد.

فایلی و طرحی که با فرمت RGB به چاپ می رسد نمی توان نتیجه دلخواه را از رنگ های آن به دست آورد؛ اما با استفاده از مدل رنگی CMYK می توانید نتایج مدنظر را بعد از چاپ به دست آورید.

توجه داشته باشید که بعضی از سیستم های چاپ فایل RGB شما را به مدل رنگی CMYK تبدیل می سازند که این امر سبب می گردد بعضی از رنگ ها کیفیت خود را از دست دهند و جلوه بدی پیدا کنند؛ به همین منظور برای جلوگیری از این کار بهتر بوده که فایل خود را پیش از چاپ با مدل رنگی چهارگانه CMYK ذخیره سازی نمایید.

در صورتی که به جهت بسته بندی کالاهایی مانند محصولات آرایشی، موبایل، مواد غذایی و … در پی تهیه جعبه هارد باکس یا ساک دستی هستید، می توانید با وارد شدن به صفحه چاپ جعبه بسته بندی میران باکس نمونه کارهای مختلف را ببینید و طرح مدنظر را برای سفارش از این مجموعه انتخاب نمایید.

سخن پایانی

حالا که با تفاوت چاپ RGB و CMYK بیشتر آشنا شدید اکنون می دانید که با به کارگیری مدل رنگی CMYK برای چاپ می توانید که به نتایج مدنظر و دلخواه برسید بدون این که کیفیت رنگ هایتان در چاپ پایین بیاید.

اگر بخواهیم به یک جمع بندی از مطالب فوق برسیم، باید بگوییم که مدل رنگی RGB یک فرایند رنگی کاهشی و دیجیتالی است که از سه رنگ سبز، قرمز و آبی تشکیل می شود که برای چاپ طرح ها بر روی کاغذ مناسب نیست؛

اما مدل رنگی CMYK یکی از بهترین مدل های رنگی در سیستم چاپ است که نحوه کار آن به وسیله جوهر و تونر می باشد و استفاده از آن در دستگاه های چاپ کیفیت محصولاتی چاپی را پایین نمی آورد و زمانی که رنگ های سبز، قرمز و آبی (RGB) با یکدیگر ادغام شوند یک رنگ روشن و سفید به وجود می آید؛ ولی وقتی که رنگ های سرخابی، فیروزه ای، زرد و سیاه با هم مخلوط شوند یک رنگ سیاه شکل می گیرد و این مهم ترین تفاوت بین مدل رنگی RGB با CMYK است.

در صورت کسب اطلاعات بیشتر در این باره و دریافت مشاوره رایگان می توانید با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *