مقالات

هر آنچه باید در مورد تفاوت قطع رقعی و وزیری بدانید!

هر آنچه باید در مورد تفاوت قطع رقعی و وزیری بدانید!

از قطع کتاب چه می دانید؟ باید بدانید که قطع کتاب همان ابعاد طولی و پهنای کتاب است و به زبان ساده تر می توان گفت که ابعاد یک صفحه از کتابی را هم در طول و هم در عرض قطع می نامند, در اصل نباید از انتخاب قطع برای کتاب چشم پوشی کرد و اگر شما برای چاپ کتاب هایتان از قطع های نامطلوب استفاده کنید، این موضوع باعث می شود که هم خواندن کتاب سخت شود و هم این که کتاب جذابیتی برای خوانندگان نداشته باشد.

در زمان های اولیه ای که صنعت چاپ شکل گرفت ابعاد قطع معمولی کتاب هایی که به چاپ می رسیدند برابر سایز تیراژه های خطی بود و به مرور زمان افراد ناشر به این نتیجه رسیدند که به کارگیری ابعاد مختلف موجب عملکرد بهتر می شود.

در میان انواع سایز یا قطع های کتاب قطع های وزیری و رقعی از محبوب ترین و در عین حال کارآمدترین قطع ها هستند که هر آنچه باید در مورد تفاوت قطع رقعی و وزیری بدانید! را ما در این مقاله در اختیارتان قرار خواهیم داد، پس با ما همراه باشید و ادامه مطلب را از دست ندهید.

تفاوت قطع رقعی و وزیری

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن catalog_DEEMJR2.jpg است

قطع وزیری و رقعی از لحاظ مختلفی با هم تفاوت دارند که برخی از آن ها موارد زیر را شامل می شوند.

  • تفاوت قطع وزیری و رقعی از لحاظ سایز: یکی از تفاوت های میان قطع رقعی و وزیری، تمایز میان ابعادشان می باشد؛  ابعاد قطع وزیری حدود 23.5 در 16.5 است که گاهی اوقات آن را رند می کنند و 24 * 17 می گیرند؛ قطع وزیری اغلب برای انتشارات علمی مورد استفاده قرار می گیرد و بسیاری از خبرنامه ها و مجلاتی که می بینید از این قطع استفاده کرده اند.

قطع رقعی اندازه ای کوچکتر از قطع وزیری دارد و بیشتر مواقعی از این قطع استفاده می کنند که کتاب ها صفحات کمی دارند و از این قطع ها استفاده می کنند تا ظاهر کتاب خوب به نظر برسد؛ ابعاد و اندازه مطلوب برای قطع رقعی بین 14.5 تا 21.5 است که از قطع رقعی بیشتر برای به چاپ رساندن کتاب های رمان و داستانی استفاده می کنند.

توجه داشته باشید که در قطع رقعی باید اصولی را از جمله اندازه فونت، فاصله میان خطوط و حاشیه های متن را مدنظر قرار دهید؛ زیرا با این کار صفحه آرایی در حالت استاندارد شکل می گیرد و موجب آزار خواننده در زمان خواندن نمی شود.

  • تفاوت قطع وزیری و رقعی در صفحه بندی: بیشتر کتاب هایی که به طور روزانه با آن ها سر و کار دارید از قطع وزیری برخوردار هستند که فونت، صفحه آرایی، اندازه تو رفتگی، فاصله بین خط ها و … در این کتاب ها مطابق با قطع وزیری به کار گرفته می شوند تا علاوه بر این که در ظاهر جلوه خوبی داشته باشند از مصرف بی رویه کاغذ و هدر رفتن آن نیز جلوگیری به عمل آورند.

به این نکته توجه داشته باشید که صفحه آرایی و صفحه بندی کتاب به واسطه قطع وزیری باید به وسیله افراد متخصص و ویراستار انجام شود؛ چرا که این اشخاص تمام استانداردها و اصول چاپ کتاب را می دانند.

برای کتاب هایی که اندازه کوچکتری از حالت استاندارد دارند صفحه بندی شان با کمک قطع رقعی صورت می پذیرد و همان طور که قبلا هم گفتیم، برای کتاب هایی که صفحه کم یا متن کمی داند از این نوع قطع ها استفاده می کنند.

در صفحه بندی کتاب با استفاده از قطع رقعی باید به نکاتی مانند فونت، حاشیه صفحات و فاصله خط ها توجه داشته باشید و اگر از این کارها چشم پوشی کنید و به آن ها توجه نداشته باشید، خواننده کتاب در زمان مطالعه کسل می شود.

کاربردهای قطع رقعی و وزیری

یکی دیگر از وجه تمایزهای میان قطع رقعی و وزیری در کاربردهای میان شان می باشد؛ از قطع رقعی اغلب برای به چاپ رساندن کتاب هایی که کوچک هستند و صفحات محدودی دارند استفاده می کنند؛ اما برای به چاپ رساندن نشریه ها و کتاب های پر صفحه و بزرگ بیشتر قطع وزیری را به کار می گیرند و یکی از کاربردهای متداول قطع رقعی این است که از این قطع این روزها برای به چاپ رساندن کتاب های دیجیتالی به وفور استفاده می نمایند.

در صفحه ‌آرایی کتاب با قطع رقعی به چه مواردی باید توجه کرد؟

زمانی که می خواهید به وسیله قطع رقعی کتاب هایی را به چاپ برسانید به صفحه آرایی کتاب ها باید توجه کافی داشته باشید و برای صفحه بندی سعی کنید که طبق سلیقه افراد این کار را انجام دهید تا خواندن کتاب برای خوانندگان جذاب و لذت بخش باشد.

همان طور که می دانید، صفحات کتاب در قطع رقعی کم است و شما باید فاصله میان خط ها و حواشی را نیز به بهترین شکل تعیین نمایید تا کتاب تان در نظر خواننده چشم نواز به نظر برسد و وی را جذب خواندن و استفاده کند.

سخن پایانی

هر آنچه باید در مورد تفاوت قطع وزیری و رقعی می دانستید را ما در مقاله مذکور در اختیارتان قرار دادیم؛ امیدواریم که مطالعه آن برایتان مفید واقع شده باشد؛ اگر در این زمینه نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید یا ابهامی برایتان به وجود آمد، در وهله اول پیشنهاد به مطالعه درباره صحافی کتاب و یا از طریق شماره تلفن های موجود در همین صفحه می توانید کافیست که با کارشناسان ویراستار مجموعه میران باکس تماس حاصل نمایید.

مجموعه میران باکس یکی از بهترین مراکز چاپ و دیجیتال در تهران است که با بهره گیری از کادری مجرب و ماشین آلات پیشرفته کار چاپ کتاب را چه با قطع رقعی و چه با قطع وزیری به بهترین شکل برایتان انجام می دهد و نیاز شما را در این زمینه رفع می کند.

این مجموعه در زمینه طراحی کاتالوگ، طراحی بروشور، طراحی جعبه هارد باکس، طراحی جعبه و … نیز به طور تخصصی فعالیت دارد و بهترین ها را در اختیار مشتریان قرار می دهد.

به جهت ارتباط با کارشناسان میران باکس لازم است که با شماره تلفن های موجود در همین صفحه تماس بگیرید و از آنان مشاوره را یگان نیز دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *