مقالات

تفاوت بین زونکن و کلاسور

تفاوت بین زونکن و کلاسور

همان طور که مطلع هستید، در بیشتر ادارات، شرکت ها و سازمان ها برای نظم دهی به انواع اسناد کاغذی و برگه ها از وسایلی به نام زونکن و کلاسور زیاد استفاده می کنند.

زونکن و کلاسور در ظاهر بسیار شبیه به هم هستند و در اصل یک کاربری دارند؛ ولی تفاوت هایی بین این دو ابزار وجود دارد که ما در این مقاله از میران باکس قصد داریم به شما بیاموزیم تفاوت بین زونکن و کلاسور در چیسن؟

اگر تمایل دارید که در این زمینه به دانسته های خود بیفزایید و اطلاعات کاملی را درباره تفاوت بین زونکن و کلاسور کسب کنید، حتما مطالعه مقاله زیر را در اولویت قرار دهید.

تفاوت بین زونکن و کلاسور

زونکن چیست و چه مشخصاتی دارد؟

تقریبا تمام شما با زونکن آشنایی دارید و می دانید که زونکن وسیله ای است که دارای 2 یا 4 حلقه قوسی شکل می باشد که چگونگی باز و بسته کردن آن با سایر وسایل مشابه فرق دارد؛ زنکن ها در متنوع ترین طرح و رنگ ها به تولید می رسند و در معرفی مشخصات آن ها می توان به این موضوع اشاره داشت که انواع کاغذ را می توان در این محصولات جای گذاری کرد و برای کاربری های مختلف و بایگانی از آن ها استفاده نمود.

زونکن ها دارای جنسی ضخیم و مقاوم هستند که به هیچ عنوان از بین نمی روند و برای بایگانی کردن اسناد و مدارک در مکان های مختلف بهترین گزینه به شمار می آیند.

تفاوت بین زونکن و کلاسور در چیست ؟

زونکن و کلاسور اگر چه در ظاهر شباهت زیادی به یکدیگر دارند؛ اما دارای تفاوت هایی هر چند کوچک می باشند که در ادامه مطلب به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

تفاوت زونکن و کلاسور
 • تفاوت زونکن و کلاسور در نام گذاری: دو واژه کلاسور و زونکن از نظر لغوی با یکدیگر هیچ تفاوتی ندارند و در بیشتر کشورها این ابزارها را مانند یک محصول با کاربری های متعدد می شناسند؛ ولی در ایران زونکن و کلاسور دو ابزار جداگانه می باشند که هر کدام کاربردهای مخصوص خود را دارند.
 • تعداد و جلوه ظاهری حلقه ها: دومین تفاوتی که می توان برای کلاسور و زونکن در نظر گرفت این است که اگر تا به حال توجه کرده باشید، کلاسورها نسبت به زونکن ها تعداد حلقه های بیشتری دارند؛ ولی زونکن ها تنها دارای دو حلقه هستند و همین تمایز میان حلقه های این دو کالا باعث شده است که آن ها نیز در باز و بسته شدن نیز با یکدیگر در مغایرت باشند.
 • نوع باز و بسته شدن قفل: در مورد قبلی نیز به این موضوع اشاره کردیم که به علت کمی تقاوت در طراحی زونکن و کلاسور، تعداد حلقه های به کار رفته در آن ها باعث شده که نوع باز و بسته شدن قفل آن ها با یکدیگر متفاوت باشد به این صورت که کلاسور را باید از دو طرف داخل حلقه به طرف بیرون تحت فشار قرار داد تا حلقه آن از وسط باز گردد و بتوان از آن کاغذها را بیرون آورد یا اوراقی را در آن ها جای گذاری نمود.
 • زونکن ها به وسیله اهرمی که دارند حلقه های موجود در آن ها باز و بسته می شوند به صورتی که شما باید اهرم موجود را به سمت بالا بکشید تا حلقه ها باز شوند و بتوانید درون آن ها چیزی قرار دهید یا اسنادی را به بیرون آورید.
 • حلقه انگشتی: حلقه انگشتی ای که درون زونکن ها تعبیه شده است باعث می شود که استفاده از زونکن راحت و برداشتن آن سریع تر باشد؛ ولی در کلاسورها این حلقه ها وجود ندارند؛ بسیاری از زونکن ها هستند که در دو سمت بالا و پایین شان دارای حلقه انگشتی هستند و علت این کار این است که شما قادر باشید این ابزارها را مطابق استاندارد فارسی نیز به کار ببرید.
 • کاربرد: عمده ترین تفاوت میان زونکن و کلاسور در کاربرد آن ها می باشد؛ حتما شما هم در دوران دانش آموزی یا دانشجویی خود از کلاسور به جهت یادداشت کردن مطالب درسی تان استفاده کرده اید و حتما می دانید که انتخاب کلاسور برای نکته برداری به این دلیل است که شما بتوانید بعد از به اتمام رسیدن کاغذهای آن، کاغذهایی جدید را به کلاسور خود اضافه نمایید.
 • امروزه کلاسورها برای بایگانی کردن اسناد و مدارک در ادارات و سازمان ها به وفور استفاده می شوند؛ ولی این ابزارها بیشتر برای بایگانی های کمتر به کار گرفته می شوند؛ چرا که به دلیل عطف کمتر نمی توان به آن ها اوراق زیادی را اضافه کرد؛ اما زونکن ها فقط برای بایگانی کردن کاربرد دارند؛ زیرا دارای بیشترین عطف هستند و می توان به آن ها ورقه های زیادی را اضافه نمود.
 • سایز عطف: در مورد قبلی هم به این موضوع اشاره کردیم که دو ابزار زونکن و کلاسور در سایز عطف نیز با یکدیگر تمایز دارند و سایز عطف زونکن بیشتر از کلاسور می باشد.
 • جنس و ابعاد: اگر توجه کرده باشید، انواع کلاسور و زونکن در جنس نیز با یکدیگر تفاوت دارند به این صورت که در اصل زونکن ها به دلیل این که بیشتر برای بایگانی کاربرد دارند جنس شان محکم تر و مقاوم تر از کلاسور است و این موضوع بدین معنا نیست که کلاسور بدنه ای آسیب پذیر دارد؛ اما به علت کاربری هایی که دارد بیشتر از زونکن در معرض صدمه خواهد بود.
 • سایز و وزن زونکن نیز از کلاسور بیشتر است؛ چرا که در زونکن می توان حجم بالایی از اسناد کاغذی را ذخیره سازی کرد و به همین علت جنس آن ها باید به گونه ای باشد که در مقابل وزن زیاد اسناد و مدارک صدمه ای نبینند.
تفاوت بین زونکن و کلاسور

سخن پایانی

با توجه به اطلاعاتی که در مقاله فوق در اختیارتان گذاشتیم اکنون دیگر می دانید که کلاسور و زونکن دو نمونه متمایز از یک محصول می باشند که در تعداد حلقه ها، نوع باز و بسته شدن، ابعاد و سایز، جنس و … با یکدیگر در تفاوت هستند.

حالا که دانستید تفاوت زونکن و کلاسور در کاربرد چیست اگر تمایل به استفاده از این دو ابزار برای کاربری های مختلف دارید، ما در میران باکس آماده ایم تا بهترین کلاسورها و زونکن ها را برایتان با با کیفیت ترین متریال ها به تولید برسانیم و با نازل ترین قیمت در اختیارتان قرار دهیم.

مرکز چاپ و دیجیتال میران باکس در تهران به مدت یک دهه است که در زمینه طراحی کلاسور و زونکن، طراحی جعبه هارد باکس، طراحی کاتالوگ، طراحی بروشور و … فعالیت دارد و با استفاده از متریال های مطلوب، نیروهای کاربلد و دستگاه های پیشرفته می کوشد که بهترین ها را برای افراد طراحی و تولید کند و موجب رضایت خاطر آنان شود.

در صورتی که تمایل دارید از خدمات طراحی و تولید کلاسور و زونکن مجموعه میران باکس استفاده کنید می توانید که از طریق شماره تلفن های در نظر گرفته شده در همین صفحه با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار نمایید؛ همچنین برای مشاهده نمونه های طراحی زونکن و کلاسور میران باکس می توانید که به وب سایت این مجموعه مراجعه نمایید.

یک نظر در “تفاوت بین زونکن و کلاسور

 1. پیمان پویش گفت:

  سلام وقت بخیر
  سفارش طراحی و تولید زونکن تبلیغاتی رو هم در تعداد بالا قبول میکنین؟ چطور باید باهاتون ارتباط برقرار کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *