مقالات

کاربردهای مختلف زونکن در خانه و انواع آن

کاربردهای مختلف زونکن در خانه و انواع آن

زمانی که به ادارات و شرکت های رسمی مراجعه می کنید با پوشه های زونکن مواجه می شوید که این فولدرها مانند یک نگهدارنده هستند که از اسناد و اطلاعات مهم کاغذی محافظت می کنند و به وفور می توان این ابزارها را در این مکان ها پیدا کرد؛ اگر بخواهیم زونکن را برایتان تعریف کنیم و شرح دهیم، باید به شما بگوییم که زونکن ها شبیه به یک پوشه عمودی بسیار محکم و مقاوم هستند که برای مرتب کردن و نظم بخشید به اسناد و مدارک کاغذی در سازمان های مختلف به کار گرفته می شوند و در انواع مختلفی به تولید می رسند.

زونکن ها را مطابق با جنس و کاربری ای که دارند به دسته های مختلفی تقسیم بندی می کنند و هر سازمان و ارگانی  می تواند که با توجه به نیاز خود آن ها را خریداری نماید؛ کاربردهای مختلف زونکن در خانه و انواع آن موضوعی است که به طور کاملا در این مقاله بررسی می شود و شما اگر خواهان این هستید که در این زمینه سطح دانسته های خود را افزایش دهید، حتما به خواندن این محتوا روی آورید.

معرفی کاربردهای مختلف زونکن

در مقدمه هم گفتیم که زونکن ها کاربری های گوناگونی دارند که در ادامه ما چند نمونه از مهم ترین کاربردهای این ابزارهای کارآمد را به شما معرفی خواهیم کرد.

 1. نگهدارنده سی دی: همان طور که می دانید، سی دی ها اگر در یک مکان مناسب نگهداری نشوند، بر روی آن ها خط و خش زیادی شکل می افتد؛ به همین منظور زونکن ها از بهترین نگهدارنده های سی دی به شمار می آیند.
 2. آلبوم: جالب است بدانید که از زونکن ها می توان به عنوان آلبوم نیز استفاده کرد و عکس های مختلفی را در آن جای دارد و از خراب شدن عکس ها به این طریق پیشگیری به عمل آورد.
 3. نگهدارنده جزوه: اغلب افراد مانند دانشجویان، معلمان و دانش آموزان به جهت محافظت و نگهداری از جزوه ها و مطالب آموزشی خود از زونکن استفاده می کنند.

مزایای استفاده از زونکن

حالا که دانستید زونکن چیست و چه کاربردی دارد بهتر است که از مزایای این ابزارها نیز آگاه شوید و دانسته های خود را بالا ببرید.

 1. سازماندهی اطلاعات: به وسیله زونکن ها می توان اطلاعات و اسناد کاغذی را به بهترین شکل سازماندهی کرد و آن ها را براساس اولویت دسته بندی نمود و در مواقع ضروری از آن ها استفاده کرد.
 2. طرح و رنگ های متنوع: از دیگر مزایای خوب زونکن ها این است که این ابزارها و نگهدارنده های کارامد در متنوع ترین طرح و رنگ ها به تولید می رسند و هر رنگ از آن ها را می توان که برای نگهداری و بایگانی کردن اطلاعات مشخصی استفاده کرد.
 3. مقاومت بالا: اگر تا به حال زونکن ها را لمس کرده باشید، می دانید که جنس آن ها به قدری سخت و مقاوم است که به هیچ عنوان دچار خرابی و آسیب نمی شوند و خیالتان می تواند از بابت حمل و نقل آن ها و سلامت اسناد راحت باشد.
 4. برچسب گذاری: یکی از قابلیت خوب زونکن ها این است که می توان آن ها را برچسب گذاری کرد و به راحت ترین شکل ممکن اسناد و مدارک مورد نیاز را یافت.
 5. قیمت مناسب: برای بایگانی کردن اسناد و مدارک و نگهداری کاغذها استفاده از زونکن ها به دلیل قیمت مناسب و مقرون به صرفه ای که دارند بسیار ایده آل می باشد و این محصولات با توجه به قیمت و کارایی که دارند به وفور مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع زونکن کدام اند؟

زونکن ها در انواع گوناگونی به تولید می رسند که هر کدام از آن ها برای یک کاربری طراحی شده اند و در ادامه ما معروف ترین انواع زونکن را به شما معرفی خواهیم کرد.

 1. زونکن پومر: زونکن های پومر را جزو زونکن های اداری می دانند که از یک روکش مقوایی با پوشش سلفونی به تولید می رسند که برای نگهداری مدارک و اسناد اداری کاربرد دارند.
 2. زونکن مقوایی: زونکن های مقوایی نوع دیگری از زونکن ها هستند که به جهات بایگانی اسناد کاغذی با ابعاد A5 مورد استفاده قرار می گیرند و با توجه به این که از یک قفل فلزی برخوردار هستند طول عمر و دوام بالایی دارند و فضای زیادی را هم اشغال نمی کنند.
 3. زونکن گلف: زونکن های گلف جزو زونکن های پومر هستند که ضخامت بالایی هم دارند و به غیر از این که دارای قفل فلزی هستند از نوارهای فلزی نیز برخوردار می باشند.
 4. زونکن کلاسیک: یکی از پر فروش ترینو محبوب ترین انواع زونکن ها، زونکن های کلاسیک هستند که از جلد پی وی سی مقاوم برخوردار هستند و ابعاد گوناگونی دارند.
 5. زونکن پاپکو: زونکن های پاپکو از بهترین زونکن ها هستند که به علت برخورداری از روکش ضخیم دوام و استحکام بالایی دارند و با خیال راحت می توان از آن ها برای بایگانی کردن اسناد و مدارک استفاده کرد.
 6. زونکن گالینگور: یکی دیگر از پر استفاده ترین زونکن ها، زونکن گالینگور است که از لحاظ کیفیت و مقاومت در سطح مطلوبی قرار دارد و به دلیل استحکام بالا در ادارات و شرکت ها به وفور استفاده می شوند.
 7. زونکن کاور دار: زونکن های کاور دار علاوه بر داشتن یک رویه از کاور نیز برخوردار هستند و وجود این کاورها به مصرف کنندگان این امکان را می دهد که متون یا عکس های دلخواه را در جلد این زونکن ها جای گذاری کنند.
 8. زونکن های تبلیغاتی: با استفاده از زونکن های تبلیغاتی این امکان به شما داده می شود که تصاویر، لوگو، اسم و … را بر روی جلد آن ها به چاپ برسانید و برای تبلیغات و بازاریابی آن ها را به کار ببرید.

۴ زونکن مهم

برای آن که بتوانید اسناد و مدارکی که در منزل نگهداری می کنید را دسته بندی کنید می توانید از چهار زونکن زیر استفاده کنید.

 1. زونکن نگهداری از دفترچه های راهنما: دفترچه های راهنما بیشتر برای وسایل برقی وجود دارند که شما می توانید بعد از خرید این وسایل دفترچه ها و برگه های ضمانت نامه مربوط به آن ها را در این زونکن ها نگهداری کنید تا دسترسی راحت تری به آن ها داشته باشید.
 2. زونکن های نگهداری از مدارک شناسایی و اسناد مهم: مدارک شناسایی و اسناد مهم در صورتی که گم شوند مشکلات زیادی به بار می آید که شما برای پیشگیری از این پیشامدهای تلخ می توانید که مدارک شناسایی و سندهای مالی تان را در این زونکن ها نگه دارید و علاوه بر نظم بخشیدن به آن ها از گم شدن و آسیب شان جلوگیری نمایید.
 3. زونکن های نگهداری از مدارک مهم: زونکن هایی وجود دارند که شما با به کارگیری آن ها می توانید سندهای مهم تان را مانند دفترچه بیمه، سند خانه، کارت ملی، مدارک تحصیلی، عقدنامه و … در آن ها نگهداری کنید و از گم شدن آن ها جلوگیری نمایید.
 4. زونکن های نگهداری از جزوه ها: اگر شما هم از آن دسته اشخاصی هستید که دانش آموز یا دانشجویی در خانه دارید، می توانید که به جهت نگهداری جزوه ها و مطالب آموزشی عزیزانتان از این زونکن های نگهدارنده استفاده کنید.

تفاوت زونکن و کلاسور

بسیاری از افراد هستند که زونکن و کلاسور را با یکدیگر اشتباه می گیرند؛ درست است که در ظاهر این دو ابزار شباهت زیادی به یکدیگر دارند؛ اما وجه تمایز میان آن دو بسیار زیاد است که در ادامه به تفاوت زونکن و کلاسور می پردازیم.

 • یکی از مهم ترین وجه تمایزهای میان زونکن و کلاسور این است که زونکن ها به علت این که از جلدهای سخت و بادوام برخوردار هستند طول عمر بالاتری دارند و برای یک مدت طولانی می توان از آن ها استفاده کرد بدون این که نگرانی ای بابت خراب شدنشان وجود داشته باشد.
 • همان طور که گفتیم، زونکن ها با گیره های فلزی درست می شوند؛ ولی کلاسورها بدون گیره می باشند و اگر گیره ای هم در آن ها به کار برود از جنس پلاستیک می باشد و این گیره ها تعدادشان به مراتب از گیره های موجود در زونکن ها بیشتر است.
 • یکی دیگر از تفاوت هایی که می توان برای این دو ابزار در نظر گرفت این است که حلقه های موجود در کلاسور و زونکن نحوه باز و بسته شدنشان با یکدیگر فرق دارد.
 • متفاوت بودن سایز، حجم و اندازه زونکن و کلاسور از دیگر تفاوت های میان این دو محصول می باشد.
 • در کلاسورها فقط می توان کاغذهایی به اندازه A4 را نگهداری کرد؛ ولی در زونکن ها می توان از سایزهای مختلفی از کاغذها استفاده کرد.
 • کلاسورها بیشترشان دارای روکش های پلاستیکی هستند؛ اما جنس روکش زونکن ها با مقواهای ضخیم و پی وی سی می باشد.

نکات قبل از خرید زونکن

قبل از آن که بخواهید به خرید زونکن بپردازید باید به اصول و نکات زیادی دقت کنید که بعضی از آن ها شامل موارد ذیل هستند.

 1. زمانی که قصد خرید زونکن را دارید سعی کنید زونکن هایی را انتخاب کنید که جنس مقاوم و سختی دارند؛ چرا که این جنس از زونکن ها به هیچ عنوان مشکلی برایشان به وجود نمی آید و از اسناد و مدارک به خوبی مراقبت می کنند.
 2. هنگام تهیه زونکن توجه داشته باشید محصولی که انتخاب می کنید قابلیت برچسب گذاری داشته باشد.
 3. توجه به سایز زونکن از دیگر نکات مهم در زمان خرید این محصول می باشد که شما باید متناسب با اندازه مدارک و برگه هایتان آن ها را در ابعاد مناسب خریداری نمایید.
 4. توجه داشته باشید زونکن هایی که از لبه های فلزی برخوردار می باشند طول عمر بالایی دارند و برای استفاده طولانی مدت برایشان مشکلی به وجود نمی آید.

چاپ زونکن اختصاصی در افراگرافیگ

در مطالب فوق به شما گفتیم که زونکن ها یکی از مهم ترین ابزارهای پرکاربرد هستند که به جهت بایگانی کردن مدارک و سندهای مختلف به تولید می رسند و در بیشتر ادارات، سازمان ها و یا حتی منازل هم مورد استفاده قرار می گیرند و با به کارگیری آن ها امکان گم شدن مدارک و اسناد وجود ندارد.

شما هم اگر می خواهید که مدارک، کاغذها و اسنادتان را دسته بندی کنید و از گم شدنشان پیشگیری به عمل آورید، خرید زونکن برای شما ایده آل ترین گزینه می باشد.

چنانچه قصد خرید و سفارش زونکن را داشتید، می توانید از مجموعه میران باکس برای سفارش زونکن استفاده کنید؛ متخصصان این مجموعه بهترین زونکن ها را در متنوع ترین طرح و رنگ ها برای مصرف کنندگان تولید و با نازل ترین قیمت در اختیارشان قرار می دهند.

برای آن که بتوانید با کارشناسان میران باکس به جهت سفارش و طراحی زونکن ارتباط برقرار کنید می توانید که از شماره تلفن های زیر یا وب سایت مرکز چاپ و دیجیتال میران باکس استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *