مقالات

تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست چیست؟

تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست چیست؟

اگر در کسب و کاری مشغول هستید، هنگامی که می خواهید برای تبلیغ محصولات و خدمات خود از ابزارهای تبلیغاتی مختلف مانند بروشور، کاتالوگ، پوستر و … استفاده کنید برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید بهترین طراحی را برای آن ها در نظر بگیرید؛ اما آیا با یک طراحی خوب نتیجه حاصله مطلوب خواهد بود؟

خیر شما علاوه بر این که باید در طراحی این ابزارها خلاقیت و ابتکار به خرج دهید می بایست به نحوه چاپ دیجیتال و چاپ افست آن ها نیز توجه داشته باشید؛ چرا که اگر چاپ این محصولات سطح کیفی پایینی داشته باشد، نمی توان از آن ها انتظار نتایج مطلوب و دلخواه را داشت.

برای چاپ ابزارهای تبلیغات و بازاریابی که برایتان نام بردیم دو روش وجود دارد یکی افست و دیگری دیجیتالی که هر کدام از آن ها ویژگی های خاص خود را دارند و شما می توانید با توجه به نیاز و بودجه خود هر یک از آن ها را انتخاب کنید.
آیا شما می دانید که تفاوت چاپ دیجیتال و چاپ افست چیست؟ کدام یک از آن ها نسبت به دیگری برتری دارند؟ برای دریافت پاسخ این پرسش ها تا انتهای این مقاله همراه ما باشید و ادامه مطلب را از دست ندهید.

معرفی چاپ دیجیتال

قبل از آن که بخواهیم به تفاوت میان چاپ دیجیتال و افست بپردازیم می خواهیم که هر یک از این روش های چاپ را به طور جداگانه به شما معرفی کنیم؛ چاپ دیجیتال یکی از نوین ترین متدها در صنعت چاپ است که به طور مستقیم به وسیله آن می توان تصویر یا متنی را بر روی کاغذ به چاپ رساند.

در چاپ دیجیتال یا چاپ مستقیم رد پایی از واسطه ها به جهت فرستادن اطلاعات به دستگاه چاپ و پرینتر نمی بینید؛ چرا که پرینتر به طور مستقیم به سیستم اتصال داده می شود و تمام داده ها براساس یک صفحه شطرنجی با نام بیت مپ در قالب های مختلف به دستگاه چاپ انتقال داده می شود و پرینتر هم همان رنگ ها را با جزئیات در پیکسل های گوناگون به چاپ می رساند و می توان گفت که این شیوه از چاپ یک روش مستقیم و بدون واسطه می باشد.

بیشتر بروشورها و پوسترهای تبلیغاتی که در نمایشگاه ها یا مکان های دیگر می بینید به این روش به چاپ رسیده اند و می توان گفت که چاپ دیجیتالی برای تعداد نسخه های پایین مناسب می باشد و کاملا مقرون به صرفه و اقتصادی است.
چاپ دیجیتالی از لحاظ ابعاد و کاربرد به انواع چاپ دیجیتال نوری، چاپ لیزری، چاپ حرارتی، چاپ متوسط، چاپ عریض و چاپ بزرگ طبقه بندی می شود و از جمله مزایای به کارگیری این روش از چاپ موارد زیر را در بر می گیرند.

 • قابلیت چاپ در نسخ کم: همان طور که گفتیم، در چاپ دیجیتال قابلیت فرستادن اطلاعات از رایانه به طور مستقیم به پرینتر وجود دارد؛ به همین جهت شما قادر خواهید بود که تعداد نسخه ها را کمتر کنید بدون آن که هزینه هایتان بالا رود.
 • پیشگیری از هدر رفت هزینه: باید بدانید که قیمت چاپ دیجیتال به تعداد نسخه های آن هیچ ارتباطی ندارد و برای هر کاغذ چاپ شده یک هزینه مشخص در نظر گرفته می شود و یعنی این که اگر سفارش چاپ شما تعداد کمتری داشته باشد، هزینه چاپ دیجیتال هم برایتان ارزان تمام می شود و بالعکس.
 • سرعت عمل بالا: یکی از دلایلی که باعث می شود این روزها از چاپ دیجیتال به وفور استفاده شود، سرعت بالای این روش در چاپ می باشد؛ چرا که در این شیوه لیتوگرافی که از جمله مراحل قبل از چاپ است از بین رفته و همین علت موجب شده که پروسه چاپ با سرعت انجام شود.
 • قابلیت چاپ منحصر به فرد: شما با استفاده از به کارگیری روش چاپ دیجیتال می توانید که قسمت های گوناگون محصول چاپی تان را تغییر دهید؛ به عنوان مثال اگر می خواهید که برای دوستانتان یک تقویم متفاوت را به چاپ برسانید، جزئیات کار آن را می تواند تغییر دهید بدون آن که هزینه تان کم یا زیاد شود.
 • امکان ویرایش: با به کارگیری چاپ دیجیتال قادر خواهید بود که در هر گامی از چاپ که هستید آن را در صورت لزوم اصلاح و ویرایش کنید.
 • صرفه جویی در هزینه های اولیه: همان طور که می دانید، از چاپ دیجیتال بیشتر برای تعداد نسخه های پایین استفاده می کنند؛ به همین منظور به کارگیری این روش از چاپ به کسب و کارها و شرکت های تازه تاسیس کمک می کند که امور چاپی خود را با کمترین سرمایه انجام دهند.

معرفی چاپ افست

چاپ افست که به آن چاپ لیتوگرافی هم گفته می شود بیشتر برای امور تجاری مورد استفاده قرار می گیرد؛ روش کار این شیوه از چاپ به این صورت است که از ورق هایی از جنس آلومینیوم استفاده می کنند که آن ها عکس ها را به یک روکش لاستیکی انتقال می دهند و آن ها را به شکل چرخشی بر روی یک کاغذ به چاپ می رسانند و به دلیل این که جوهر به صورت مستقیم به کاغذ انتقال داده نمی شود به این عمل چاپ افست می گویند.

از چاپ افست بیشتر برای امور چاپی پر حجم مانند تراکت استفاده می کنند که در این شیوه از مد رنگی CMYK نیز استفاده می شود و این مد رنگی می تواند هر رنگی که شما برای طرح خود نیاز دارید را فراهم آورد.
پس اگر به دنبال این هستید که کارهای خود را به صورت عمده چاپ کنید، گزینش شیوه چاپ افست برایتان ایده آل می باشد؛ چرا که تصاویر در این روش به بهترین شکل به چاپ می رسند و سطح کیفی مبرهن و واضحی دارند.
به چند نمونه از نقاط مثبت چاپ افست که در ادامه مطلب برایتان مطرح می کنیم توجه داشته باشید.

 • هزینه کم: شما می توانید که حجم وسیعی از کارهای چاپی تان را با هزینه ای بسیار ناچیز به چاپ برسانید.
 • امکان انتخاب نوع کاغذ: به دلیل خاصیت انعطاف پذیری بالایی که روش چاپ افست دارد این امکان برای شما فراهم می شود که که نمونه های مختلف کاغذ را از ظریف گرفته تا ضخیم برای چاپ برگزینید.
 • کیفیت بالاتر: در روش چاپ افست پروژه های چاپی با بالاترین سطح کیفی به چاپ می رسند و ظاهری زنده و با کیفیت دارند.

چاپ دیجیتال و چاپ افست با هم چه تفاوت هایی دارند؟

تا اینجای مقاله با چاپ افست، چاپ دیجیتال و مزایای هر کدام از آن ها آشنا شدید؛ اکنون می خواهیم که در ادامه مطلب به تفاوت میان این دو تکنیک چاپ بپردازیم، با ما همراه باشید.

 • جنس و نوع کاغذ: یکی از تفاوت های بارز بین این دو شیوه از چاپ این است که در نوع افست می توان از هر کاغذی استفاده کرد در حالی که در چاپ دیجیتال این چنین نیست و در انتخاب جنس و نوع کاغذ محدودیت هایی وجود دارد.
 • قیمت: تمایز در قیمت از دیگر تفاوت های بین چاپ افست و دیجیتال است که اگر شما بخواهید نسخ کمتری را به چاپ برسانید، استفاده از چاپ مستقیم یا دیجیتال برایتان مقرون به صرفه تر خواهد بود.
 • سرعت چاپ: به طور معمول سرعت چاپ افست در برابر چاپ دیجیتالی بیشتر است؛ چرا که لیتوگرافی در این روش از چاپ حذف شده؛ اما باز هم سرعت چاپ به تعداد نسخه ها در هر دو تکنیک بستگی دارد.
 • کیفیت: به طور کلی اگر بخواهیم سطح کیفی این دو روش از چاپ را بررسی کنیم، باید بگوییم که سطح کیفی چاپ تک رنگی مشکی در روش چاپ دیجیتالی بیشتر است.
 • دقت عملکرد: از لحاظ دقت عملکرد هیچ تفاوتی بین این دو تکنیک از چاپ دیده نمی شود.

سخن پایانی

در محتوای فوق به بررسی تفاوت میان چاپ دیجیتال و افست پرداختیم و اطلاعاتی را درباره هر یک از این دو شیوه در اختیارتان قرار دادیم و حالا تصمیم گیری با خودتان است که کدام یک از آن ها را انتخاب نمایید.

در انتها اگر متمایل هستید که به سفارش چاپ دیجیتال و افست بپردازید، انتخاب مرکز چاپ و دیجیتال میران باکس برای این کار برای شما بهترین می باشد؛ چرا که این مجموعه از دستگاه های فوق پیشرفته برای چاپ استفاده می کند و به دلیل این کارهای آن سطح کیفی بالایی دارد تا کنون توانسته است که رضایت افراد زیادی را جلب کند.
برای ارتباط با میران باکس و مشاهده نمونه کارهای چاپی این شرکت می توانید که به وب سایت رسمی میران باکس مراجعه کنید یا از طریق شماره تلفن هایی که در صفحه می بینید با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *