مقالات

نکات و اصول مهم در طراحی و صفحه آرایی مجله

طراحی و صفحه آرایی مجله

در واقع صفحه آرایی به فرایندی گفته می شود که تمام عناصر بصری و متنی بر روی کاغذها انتقال داده می شوند و می توانند که در جذب مخاطبان تاثیر بسزایی داشته باشند؛ این کار بیشتر برای صفحه بندی مجله ها و طراحی سایت ها انجام می شود و ما در این مقاله قصد داریم که نکات و اصول مهم در طراحی و صفحه آرایی مجله را به شما آموزش دهیم؛ اگر خواهان این هستید که در این زمینه به دانسته ها و معلومات خود بیفزایید، حتما به مطالعه محتوای گرد آوری شده زیر روی آورید.

معرفی صفحه آرایی مجله و اصول آن

همان طور که در مقدمه هم این موضوع را بیان کردیم، صفحه آرایی زمانی اتفاق می افتد که تمام عناصر بصری، متنی و گرافیکی بر روی یک کاغذ به شکل مطلوبی چیده شوند که این کار بیشتر برای طراحی صفحات مجله ها، کتاب ها و طراحی وب سایت صورت می پذیرد و در جذب مخاطبان نقش بسزایی دارد.

یکی از عمده ترین اصولی که هر طراحی برای صفحه آرایی موظف است آن را رعایت کند، پویا و شفاف بودن مجله می باشد؛ مجله ها باید به گونه ای طراحی شوند که با شفافیت و به وجود آوردن نقاط بصری  بتوانند که افراد و خوانندگان را به بهترین شکل جذب کنند و آن ها را به مطالعه تشویق سازند.

بیشتر طراحان زمانی که قصد صفحه آرایی را دارند از نکات و اصولی مانند هم ترازی و سلسله مراتب پیروی می کنند و گریدبندی را نیز در راس کار خود قرار می دهند تا خوانندگان بتوانند به شکل واضح و خوانا از مطالب استفاده نمایند.

برای طراحی و صفحه آرایی مجله از چه عناصری استفاده می شود؟

برای طراحی استاندارد صفحه آرایی عناصر زیادی به کار گرفته می شوند که ما چند نمونه از آن ها را در ادامه مطلب برایتان بیان خواهیم کرد.

  1. متن: متن هایی که در صفحه آرایی استفاده می شوند شامل زیر عنوان ها، سر صفحه ها، پاراگراف ها و سر فصل ها هستند و شما باید برای نوشتن آن ها سبک هایی را انتخاب کنید که برای خوانندگان جذاب و در عین حال خوانا باشند و بتوانند آن ها را تحت تاثیر قرار دهند.
  2. تصویر: تصاویری که برای صفحه آرایی مجله ها مورد استفاده قرار می گیرند شامل عکس ها و اینفوگرافیک های مختلف هستند که اگر بتوان آن ها را در ابعاد بزرگتر استفاده کرد، به شکلی راحت می توانند توجه مخاطبان را به سوی خود جلب کنند بدون این که نیاز باشد از متن برای انتقال پیام به افراد استفاده کرد.
  3. خط: خط ها به دسته های افقی، عمودی یا مورب طبقه بندی می شوند که به هر صورتی که باشند قادر هستند نگاه مخاطبان را به نقاط خاصی بکشانند یا این که بین قسمت ها یا عناصر بصری صفحات یک حد و حدود و مرز به وجود آورند.

برای طراحی و صفحه آرایی مجله از چه اصولی استفاده می شود؟

برای صفحه آرایی یک مجله اصول و نکات زیادی وجود دارند که طراحان موظف هستند آن ها را رعایت کنند و برخی از این اصول عبارت اند از:

  1. هم ترازی: در واقع در هم ترازی، طراحان عناصر گوناگون را مرتبط با یکدیگر نظم می دهند و به چینش آن ها می پردازند و شما این امکان را دارید که به تکرار عناصر طراحی در یک تصویر بپردازید و هماهنگی را در آن به وجود آورید و خواندن متن را برای مخاطبان آسوده تر نمایید.
  2. سلسله مراتب بصری: یکی از نکاتی که برای صفحه آرایی مجله ها ملزم به رعایت آن هستید، سلسله مراتب بصری می باشد؛ شما باید اطلاعات مورد استفاده در مجله تان را به بهترین شکل سازماندهی کنید و به این طریق مخاطب را در مسیر مورد نظر راهنمایی نمایید.
  3. کنتراست: در واقع استفاده از کنتراست این امکان را به شما می دهد که طرحتان به چشم مخاطبان جذاب تر و زیباتر به نظر برسد.
  4. استفاده از تعادل: تعادل بصری به متعادل بودن عناصر تصویر بر یکدیگر اشاره دارد و شما باید برای صفحه آرایی مجله در پی راهکارهایی باشید تا با استفاده از آن ها بتوانید به متعادل کردن اطلاعات بصری در صفحه آرایی بپردازید.
  5. مجاورت: یکی دیگر از اصول صفحه آرایی، مجاورت می باشد و این موضوع بدین معنا است که عناصر یک طرح به چه اندازه از یکدیگر دور یا نزدیک باشند و مجاورت می تواند برای کاربران این امکان را فراهم آورد که تا بین عناصر مختلف تعاملی مطلوب برقرار نمایند.
  6. گرید: گرید یکی دیگر از نکات صفحه آرایی مجله می باشد که بیشتر طراحان آن را به جهت سازماندهی عناصر بصری به کار می گیرند؛ در اصل گرید مانند یک ستونی است که یک عکس را در ستون هایی با ابعاد هماهنگ سازماندهی می نماید و با استفاده از گرید می توان تعادل را در تصاویر به وجود آورد و به منسجم کردن آن ها کمک زیادی نمود.

سخن پایانی

هر آنچه که لازم بود درباره نکات و اصول مهم در طراحی و صفحه آرایی مجله بدانید را ما در مقاله فوق در اختیارتان قرار دادیم؛ امیدواریم که مطالعه این محتوا برایتان راهگشا و مفید واقع گردد؛ در صورتی که می خواهید از خدمات حرفه ای و تخصصی برای طراحی و صفحه آرایی مجله ها، ماهنامه ها و هفته نامه های خود استفاده کنید، متخصصان ما می توانند که شما را در این زمینه به بهترین شکل یاری کنند.

متخصصان طراح ما در مجموعه میران باکس همواره در سعی و تلاش هستند که کار طراحی و صفحه آرایی را برای مشتریان به بهترین شکل و با مناسب ترین قیمت انجام دهند و نیاز آنان را در این زمینه رفع نمایند.

اگر خواهان این هستید که از خدمات طراحی و صفحه آرایی مرکز چاپ و دیجیتال میران باکس بهره مند شوید، برای ارتباط با کارشناسان این مجموعه دو را در پیش رو دارید که یا می توانید به وب سایت رسمی این مرکز مراجعه کنید و با آن ها به طور آنلاین ارتباط برقرار نمایید یا این که می توانید از شماره تلفن های زیر استفاده کنید و به صورت تلفنی با آن ها در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *