مقالات

هر آنچه که باید درباره اصول گریدبندی در صفحه آرایی بدانید

هر آنچه که باید درباره اصول گریدبندی در صفحه آرایی بدانید

شاید نام گریدبندی در صفحه آرایی تا به حال به گوشتان نخورده باشد و اگر بخواهیم تعریفی برای آن در نظر بگیریم، باید به شما بگوییم زمانی که حروف و اعداد در یک راستا جای گذاری شوند در واقع از یک گریدبندی صفحه استفاده می گردد؛ گریدبندی در صفحه آرایی بسیار پر کاربرد است به صورتی که گریدبندی ها در فرمت ها و ابعاد مختلفی وجود دارند و تاریخچه استفاده از آن ها به زمانی باز می گردد که بشر برای اولین بار نوشتن را یاد گرفت.

هرآنچه که باید درباره اصول گریدبندی در صفحه آرایی بدانید را ما در این محتوا در اختیارتان قرار می دهیم، پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید و ادامه مطلب را از دست ندهید.

گریدبندی در صفحه آرایی چیست؟

اگر بخواهیم برای گریدبندی یک تعریف در نظر بگیریم، باید بگوییم که گریدبندی از یک شبکه ساختاری دارای خطوط عمودی یا متقاطع تشکیل شده است که یک صفحه را به ستون ها یا ماژول های گوناگون طبقه بندی می نماید؛ در واقع گریدبندی این امکان را برای طراحان گرافیک به وجود می آورد که تمام محتواها و عنصرها را در صفحه آرایی نظم دهند و به بهترین شکل مدیریت نمایند.

به عبارت ساده تر، شما اگر یک ساختار و اسکلت کلی را برای طرح های خود مدنظر قرار دهید، از گریدبندی استفاده کرده اید و می توانید که عناصر گرافیکی در صفحه آرایی را به آسانترین روش مدیریت و سازمان دهی کنید.

گریدبندی در صفحه آرایی چه نقشی دارد؟

در واقع نقش گریدبندی در صفحه آرایی این است که باعث می شود جزئیاتی که در یک صفحه وجود دارند مطابق با ردیف ها و ستون ها تراز شوند و در یک سطح قرار بگیرند؛ در اصل وقتی که شما از یک چارچوب و قانون معین پیروی می کنید می دانید که هر یک از متون و تصاویر را باید در چه قسمتی قرار دهید.

گریدبندی به طراحان این امکان را می دهد تا جزئیات و عناصر موجود در یک صفحه را به شکل سازماندهی شده طرح نمایند؛ در واقع گریدها مجموعه ثابت از واحدهای تعیین اندازه را مشخص می کنند که این کار ابعاد تنظیمات را معین می کند و طراحان هم این وظیفه را دارند که از آن ها پیروی نمایند و لی اوت گرید وقتی شکل می گیرد که طرح های چاپی در حوزه تایپوگرافی با هدف این که روی کاغذ دقت عملشان تنظیم گردد مورد استفاده قرار می گیرند.

چه عواملی گرید را تشکیل می دهند؟

گریدبندی دربردارنده اصطلاحات و مفاهیم بی شماری بوده که شما برای فهم بهتر آن باید با این مفاهیم آشنا شوید که عبارت اند از:

  1. ستون ها: ستون های عمودی که در یک سو با ارتفاع قرار دارند صفحه فرمت شما را تشکیل می دهند و به هر میزان که تعدادشان بیشتر باشد صفحه انعطاف پذیرتر است.
  2. ردیف ها: قسمت های افقی یک صفحه از ردیف ها تشکیل می شوند و ماژول ها واحدهایی معین می باشند که از برخورد کردن و تقاطع سطح ها و ستون ها به وجود می آیند . آن ها را جزو عناصر سازنده یک صفحه بر می شمرند که هر کدام از اجزاء طراحی مانند عکس ها و متون در این ماژول ها جای گذاری می شوند.
  3. حفره: حفره ها در واقع مابین ردیف ها و ستون ها قرار دارند که باعث تفکیک هر یک از آن ها می شوند و ابعاد آن ها چیزی حدود 20 پیکسل است.
  4. مارجین: به فضای خارجی مابین فرمت و لبه بیرونی محتوا مارجین گفته می شود که اثربخشی آنچنانی در محتوا نخواهد داشت.

گریدها در صفحه آرایی به چند دسته تقسیم بندی می شوند؟

همان طور که متوجه شدید، در طراحی برای آن که بتوانید چیدمان صفحه را سازماندهی کنید و به اصطلاح صفحه آرایی انجام دهید باید از گرید استفاده کنید که گریدها انواع مختلفی دارند و ما چند نمونه از عمده ترین آن ها را در این قسمت به شما معرفی خواهیم کرد.

  1. گرید پایه: تعریفی که می توان برای گرید پایه در نظر گرفت این است که به یک شبکه خطی تشکیل شده از خط های فشرده به شکل افقی و با فاصله مشخص که مشخص می سازد متن بهتر است در چه قسمتی قرار بگیرد گرید پایه گفته می شود که این نوع گریدها بیشتر در ادغام با گریدهای نوع ستونی مورد استفاده قرار می گیرند تا این اطمینان به وجود آید که خط های متن در هر ستون به شکل یکسان در تمام قسمت های یک صفحه تراز می گردند؛ دفترهای خط داری که این روزها برای نوشتن از آن ها استفاده می شود از گریدهای پایه تشکیل شده اند.
  2. گرید ستونی: یکی از پر استفاده ترین نوع گریدها در صفحه بندی گرید ستونی می باشد که بیشتر به وسیله طراحان گرافیک وب به کار گرفته می شود که حاوی یک صفحه و طبقه بندی کردن آن به تعدادی فیلد عمودی است که عناصر با آن تراز شده و در یک سطح قرار می گیرند و بیشتر از نوع گرید برای طراحی روزنامه ها و مجلات استفاده می شود.
  3. گرید مدولار: گرید مدولار نوعی دیگر از گریدها می باشد که ارتقاء یافته گرید ستونی است که در آن سطر و ستون های متقاطع ماژول هایی را به وجود می آورند که می توان از آن ها به جهت سازماندهی چیدمان استفاده نمود و بیشتر شرکت ها برای گزارش نویسی اغلب از گرید مدولار استفاده می کنند.
  4. گرید دست نوشته: گرید دست نوشته یکی از انواع گریدهای ستونی است که به راحت ترین شکل ممکن مشخص می سازد متن در کدام قسمت از صفحه جای گذاری شود؛ بیشتر کتاب های کلاسیک از این گرید استفاده می کنند.
  5. گرید سلسله مراتبی: گرید سلسله مراتبی از شبکه های نامنظم و بدون ترتیبی تشکیل شده است که برای رفع نیازهای ویژه ای مورد استفاده قرار می گیرد که این گرید احتمال دارد آزاد باشد، از دو شبکه روی هم قرار گرفته تشکیل شده باشد یا دربردارنده عناصر اضافی باشد که ساخت این گرید بندی ها نیاز به مهارت بالا و تجربه زیادی دارد.

دانستنی های گریدبندی در صفحه آرایی

در اصل سیستم گرید به شما این اجازه را می دهد که بتوانید عناصر موجود در صفحه تان را مطابق با ستون ها و ردیف های پشت سر هم تراز کنید؛ ما از ساختار بر پایه ستون به جهت جای گذاری متن، عکس و توابع به یک شیوه در تمام صفحه آرایی استفاده می نماییم؛ در واقع هر جزئی در جایگاه خود قرار گرفته است که قادر هستیم آن را مشاهده کنیم و در صورت لزوم آن را در جای دیگری قرار دهیم.

بعضی از طراحان بر این باور هستند که استفاده از گریدها باعث محدود کردن ابتکار و خلاقیت می شود و بیشتر آن ها هم از این سیستم به طور مداوم استفاده می کنند؛ زیرا در سازماندهی و مدیریت کردن داده ها و چینش صفحه آرایی تاثیر بسزایی دارد.

سخن پایانی

در انتهای مقاله هرآنچه که باید درباره اصول گریدبندی در صفحه آرایی بدانید به شما می گوییم که گریدبندی این امکان را به شما می دهد که صفحه آرایی هایی را با حاشیه های استاندارد به وجود آورید که بیشتر کتاب ها نشان دهنده این هستند که به کارگیری گریدبندی تا به الان ادامه دار است و بیشتر ناشران و طراحان می کوشند که این شیوه را حفظ کنند تا همه چیز را در چشم مخاطب خوب و منظم جلوه دهند.

در پایان اگر خواهان این هستید که برای چاپ مجلات و کتاب های خود از صفحه آرایی و صفحه بندی استفاده کنید، می توانید که این کار را به کارشناسان طراح میران باکس بسپارید تا آن ها بهترین گریدبندی ها و صفحه آرایی ها را برایتان انجام دهند.

برای ارتباط با این مجموعه لازم است که از پل های ارتباطی درج شده در همین صفحه و وب سایت میران باکس استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *